Anna Netrebko
Anna Netrebko, ros. Анна Юрьевна Нетребко (ur. 18 września 1971 w Krasnodarze) – rosyjska śpiewaczka (sopran). W 1993 zdobyła główną nagrodę na konkursie wokalnym im. Michaiła Glinki w Moskwie. 1994 zadebiutowała na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu w roli Zuzanny w Weselu Figara W.A. Mozarta. W 1995 ukończyła Konserwatorium w Petersburgu. Rok później otrzymała główną nagrodę na konkursie im. Rimskiego Korsakowa w Petersburgu. W 2003 i 2004 uznana została za najlepszą śpiewaczkę w dorocznym plebiscycie austriackiego wydawnictwa Festspiele. (Lista powstaje na podstawie głosów krytyków operowych, menedżerów, muzyków i widzów z całej Europy). Jej mężem jest urugwajski bas-baryton Erwin Schrott (ur. 21 grudnia 1972 w Montevideo), ich syn Tiago Aruã urodził się 5 września 2008 w Wiedniu.

Termin wiki: Anna Netrebko

Kategorie: Muzyka

Anna Netrebko

Anna Netrebko, ros. Анна Юрьевна Нетребко (ur. 18 września 1971 w Krasnodarze) – rosyjska śpiewaczka (sopran).
W 1993 zdobyła główną nagrodę na konkursie wokalnym im. Michaiła Glinki w Moskwie. 1994 zadebiutowała na scenie Teatru Maryjskiego w Petersburgu w roli Zuzanny w Weselu Figara W.A. Mozarta. W 1995 ukończyła Konserwatorium w Petersburgu. Rok później otrzymała główną nagrodę na konkursie im. Rimskiego-Korsakowa w Petersburgu. W 2003 i 2004 uznana została za najlepszą śpiewaczkę w dorocznym plebiscycie austriackiego wydawnictwa Festspiele. (Lista powstaje na podstawie głosów krytyków operowych, menedżerów, muzyków i widzów z całej Europy).

Jej mężem jest urugwajski bas-baryton Erwin Schrott (ur. 21 grudnia 1972 w Montevideo), ich syn Tiago Aruã urodził się 5 września 2008 w Wiedniu.

Anna Netrebko
Anna Netrebko (Wikipedia)

Anna Jurjewna Netrebko (ros. Анна Юрьевна Нетребко, Anna Jurjewna Nietriebko; ur. 18 września 1971 w Krasnodarze) – rosyjska śpiewaczka, solistka operowa o międzynarodowej sławie, śpiewająca sopranem, od 2006 r. także obywatelka austriacka.

Anna Netrebko
Анна Юрьевна Нетребко
Ilustracja
Anna Netrebko podczas ceremonii wręczenia nagród Romy w Wiedniu w kwietniu 2013
Imię i nazwisko

Anna Jurjewna Netrebko

Data i miejsce urodzenia

18 września 1971
Krasnodar

Typ głosu

sopran

Gatunki

opera

Zawód

śpiewaczka operowa

Odznaczenia
Państwowa Nagroda Federacji Rosyjskiej w dziedzinie literatury i sztuki Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej
Strona internetowa