Feliks to łacińskie imię męskie, które znaczy "szczęśliwy" lub "pomyślny". To piękne i pozytywne imię, które pasuje do osób optymistycznych i radosnych.

Termin wiki: Feliks

Kategorie: Dziennik imion

Feliks

Cześć, witam cię na moim blogu o imionach. Dziś chcę ci opowiedzieć o imieniu Feliks, które jest jednym z moich ulubionych. Czy wiesz, co ono oznacza i skąd się wzięło?

Feliks to imię pochodzenia łacińskiego, które znaczy “szczęśliwy” lub “pomyślny”. To bardzo trafne określenie, bo osoby o tym imieniu zwykle mają dużo szczęścia w życiu i są optymistycznie nastawione. Feliks to także imię wielu znanych postaci historycznych i literackich, takich jak:

– Feliks Dzierżyński – założyciel i szef sowieckiej policji politycznej Czeka
– Feliks Mendelssohn – niemiecki kompozytor i pianista epoki romantyzmu
– Feliks W. Kres – polski pisarz fantasy i science fiction
– Feliks Zemdegs – australijski speedcuber, czyli osoba układająca kostkę Rubika w rekordowym czasie
– Feliks Koneczny – polski historyk i filozof kultury
– Feliks Falk – polski reżyser i scenarzysta filmowy
– Feliks Netzel – polski aktor i piosenkarz
– Feliks Topolski – polski malarz i rysownik
– Feliks Edmundowicz Dzierżyński – bohater powieści “Lalka” Bolesława Prusa
– Feliks Krzesiński – główny bohater filmu “Miś” Stanisława Barei

Jak widzisz, imię Feliks ma bogatą historię i jest noszone przez wiele ciekawych osób. Jeśli masz na imię Feliks lub znasz kogoś o tym imieniu, możesz być dumny lub dumna z tego wyboru. A jeśli szukasz imienia dla swojego dziecka, może to być dobra propozycja. Feliks to imię uniwersalne, łatwe do zapamiętania i wymowy, a także pełne pozytywnej energii.

Mam nadzieję, że podobał ci się mój wpis o imieniu Feliks. Jeśli tak, zostaw komentarz lub udostępnij go na swoim profilu. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych imionach, zapraszam do śledzenia mojego bloga. Do następnego razu!

Feliks (Wikipedia)

Feliks (łac. felix – łaskawy, szczęśliwy) – imię męskie pochodzenia łacińskiego. Żeńskie odpowiedniki: Feliksa, Felicja.

Feliks
Płeć

męskie

Znaczenie
Języki

łacina

Słowo

łac. felix

Znaczenie

„łaskawy, szczęśliwy”

Alternatywne nazwy
Odpowiednik dla płci przeciwnej

Felicja, Feliksa

Pokrewne imiona

Szczęsny

W innych językach przyjęte na ogół w formie Feliks lub Felix. Dawniej popularne było także jego polskie tłumaczenie – Szczęsny.

Imieniny obchodzi 11 stycznia, 14 stycznia, 30 stycznia, 21 lutego, 1 marca, 18 marca, 23 marca, 26 marca, 16 kwietnia, 21 kwietnia, 23 kwietnia, 10 maja, 18 maja, 30 maja, 31 maja, 11 czerwca, 14 czerwca, 12 lipca, 17 lipca, 27 lipca, 29 lipca, 28 sierpnia, 30 sierpnia, 1 września, 10 września, 11 września, 22 września, 24 października, 6 listopada, 20 listopada, 28 listopada, 4 grudnia i 5 grudnia.