Filip pochodzi z języka greckiego i oznacza „przyjaciela koni” lub „miłośnika koni”. Jest to imię bardzo stare i szlachetne, ponieważ nosili je królowie Macedonii i Egiptu, a także apostołowie Jezusa. W Polsce imię to pojawiło się już w średniowieczu i cieszyło się dużym uznaniem wśród szlachty.

Termin wiki: Filip

Kategorie: Dziennik imion

Filip

Piszę o występujących imionach żeńskich i męskich, czy chciałbyś, chciałabyś poznać dziś znaczenie męskiego imienia Filip?

Jeśli tak, to zapraszam do lektury mojego najnowszego wpisu na blogu. W nim opowiem Ci o pochodzeniu, historii i symbolice tego imienia, a także o jego popularności i znanych osobach, które je noszą.

Imię Filip pochodzi z języka greckiego i oznacza „przyjaciela koni” lub „miłośnika koni”. Jest to imię bardzo stare i szlachetne, ponieważ nosili je królowie Macedonii i Egiptu, a także apostołowie Jezusa. W Polsce imię to pojawiło się już w średniowieczu i cieszyło się dużym uznaniem wśród szlachty.

Imię Filip ma kilka wariantów i zdrobnień, takich jak Filipek, Filipin, Filipcio, Filuś czy Fili. Jego żeńskim odpowiednikiem jest imię Filipina lub Filippa. Imieniny Filipa obchodzi się 1 maja, 3 maja, 14 maja i 26 października.

Imię Filip ma wiele ciekawych znaczeń symbolicznych. Według numerologii jest to imię o wibracji liczby 1, co oznacza, że osoby nim nazwane są ambitne, niezależne, pewne siebie i kreatywne. Mają silną wolę i dążą do realizacji swoich celów. Są też odważne, lojalne i uczciwe.

Według astrologii imię Filip pasuje do osób urodzonych pod znakiem Lwa lub Strzelca. Są to znaki ogniste, pełne energii i entuzjazmu. Osoby te lubią przygody, podróże i sport. Są też optymistyczne, życzliwe i hojne.

Według psychologii imię Filip wpływa na charakter i osobowość człowieka. Osoby nim nazwane są inteligentne, analityczne i logiczne. Mają zdolności przywódcze i organizacyjne. Są też komunikatywne, towarzyskie i charyzmatyczne. Potrafią nawiązywać dobre relacje z innymi ludźmi.

Imię Filip jest dość popularne w Polsce. Według danych z 2019 roku było ono nadawane około 2 tysiącom chłopców rocznie. Zajmowało ono 15 miejsce w rankingu najczęściej nadawanych imion męskich. W całej Polsce żyje około 150 tysięcy osób o imieniu Filip.

Imię Filip nosi wiele znanych osób z różnych dziedzin życia. Niektóre z nich to:

– Filip Bobek – aktor
– Filip Chajzer – dziennikarz
– Filip Dylewicz – koszykarz
– Filip Fabiański – piłkarz
– Filip Kuba – hokeista
– Filip Łobodziński – piosenkarz
– Filip Neri – święty
– Filip Springer – pisarz
– Filip Zabielski – youtuber

Mam nadzieję, że podobał Ci się mój wpis o imieniu Filip. Jeśli tak, to zachęcam Cię do komentowania i udostępniania go na swoich mediach społecznościowych. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych imionach, to zapraszam Cię do śledzenia mojego bloga. Do następnego razu!

Filip (Wikipedia)

Filipimię męskie pochodzenia greckiego oznaczające lubiący konie lub przyjaciel koni (φίλος, philos = „miłujący” + ἵππος, hippos = „koń”).

Nosił je Filip II Macedoński, ojciec Aleksandra Wielkiego. Żeńskie odpowiedniki tego imienia to Filipina, Filipa. Nazwiska pochodzące od Filipa: Filipowicz, Filipczak, Filipek, Filipowski, Filipkowski. Nazwa państwa Filipiny pochodzi od imienia króla Hiszpanii Filipa II Habsburga.

Imieniny przypadają: 23 stycznia, 2 lutego, 11 kwietnia, 6 maja, 11 maja, 26 maja, 10 lipca, 23 sierpnia, 13 września, 22 października, 24 października i 4 grudnia.