Flet sprzed 33 tysięcy lat
Spis treści

Spis treści wpisu

Kategorie: Muzyka
Synonimy:
okaryna, piccolo, pikolo, pikulina, zozulka

sprzed 33 tysięcy lat

Flet sprzed 33 tysięcy lat.
W 2009 roku w jaskini w Niemczech znaleziono starożytny flet, uważany za najstarszy instrument muzyczny na świecie.

Wykonany z kości sępa instrument pochodzi z czasów, gdy ludzie zaczęli kolonizować Europę, około 33 000 lat p.n.e. Odkrycie dokonane przez grupę naukowców doprowadziło ich do przekonania, że ludzie grają muzykę znacznie wcześniej, niż wcześniej sądzono.

Fragmenty trzech fletów zostały znalezione w jaskini Hohle Fels w południowo-zachodnich Niemczech przez zespół z Uniwersytetu w Tybindze. Prawie kompletny flet z kości sępa ma 20 cm długości, pięć otworów na palce i nacięcia w kształcie litery V, które mogłyby działać jak ustnik. Naukowcy sądzą, że instrument byłby trzymany jak flet prosty, ale grający dmuchałby na niego jak flet. Pozostałe dwa flety wykopane przez archeologów są wykonane z kości słoniowej, prawdopodobnie z kłów mamuta.

Flet sprzed 33 tysięcy lat – Granie – nie takie jest młode 🙂

Odnalezienie fletów sugeruje, że muzyka była ważną częścią codziennego życia wczesnych współczesnych ludzi. A granie muzyki mogło pomóc w utrzymaniu korzystnych sieci społecznych, być może pomagając wyjaśnić, dlaczego współcześni ludzie przetrwali, podczas gdy neandertalczycy, z którymi współistnieli, wyginęli.

“Muzyka była używana w wielu różnych kontekstach społecznych: być może religijnym, być może rekreacyjnym – podobnie jak dzisiaj używamy muzyki w wielu różnych sytuacjach” – mówi BBC News profesor Nicholas Conard z Uniwersytetu w Tybindze. “Współcześni ludzie, którzy przybyli na nasze tereny, posiadali już całą gamę symbolicznych artefaktów, sztuki figuratywnej, przedstawień mitologicznych stworzeń, wiele rodzajów ozdób osobistych, a także dobrze rozwiniętą tradycję muzyczną”.

man using flute

Flet sprzed 33 tysięcy lat,  Zajrzyj też tutaj…

No i oczywiście obserwuj mnie w Pol Social

90 / 100

twój komentarz