Termin wiki: Fortunat

Fortunat to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Oznacza “szczęśliwy”, “pomyślny” lub “błogosławiony”. Imię to nosili niektórzy święci i biskupi Kościoła katolickiego, na przykład św. Fortunat z Poitiers, który był poetą i teologiem. Imię to było też popularne wśród rycerzy i szlachty w średniowieczu.
Kategorie: Dziennik imion

Fortunat

Fortunat to imię o silnym i pozytywnym charakterze. Osoby o tym imieniu są zazwyczaj optymistyczne, radosne i pełne energii. Lubią podejmować wyzwania i ryzyko, ale nie są lekkomyślne ani nierozważne. Są też hojne, życzliwe i lojalne wobec swoich przyjaciół i rodziny. Mają duży talent twórczy i artystyczny, a także zmysł humoru.

Fortunat to imię rzadko spotykane w Polsce. Według danych z 2019 roku nosiło je tylko 161 mężczyzn. Najwięcej osób o tym imieniu urodziło się w latach 40. i 50. XX wieku. Obecnie imię to jest uważane za staromodne i niezbyt modne.

A co Wy sądzicie o imieniu Fortunat? Podoba Wam się czy nie? Znacie kogoś o tym imieniu? Podzielcie się swoimi opiniami w komentarzach! Do następnego wpisu!

Fortunat (Wikipedia)

Fortunatimię męskie pochodzenia łacińskiego.

Oznacza „mającego szczęście” lub „tego, któremu los sprzyja”. W innych językach spotykane zazwyczaj jako Fortunat lub Fortunatus; w litewskim – Fortūnas (Fortūnatas), w węgierskim – Szerencsés.

Imieniny obchodzi: 21 lutego, 23 kwietnia, 1 czerwca, 11 czerwca, 26 sierpnia, 28 sierpnia i 14 października.