Helena to imię żeńskie pochodzenia greckiego, które oznacza "blask księżyca" lub "pochodnię". Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosiły wiele znanych i wpływowych kobiet w historii i kulturze.

Termin wiki: Helena

Kategorie: Dziennik imion

Helena

Helena Trojańska była piękną królową, która wywołała wojnę trojańską. Święta Helena była matką cesarza Konstantyna I Wielkiego i znalazła relikwie Krzyża Świętego. Helena Fourment była żoną sławnego malarza Rubensa i jego muzą. Helena Kowalska była polską zakonnicą, która otrzymała objawienia Bożego Miłosierdzia i została kanonizowana jako święta Faustyna.

Helena to imię bardzo popularne w Polsce i na świecie. Według danych z 2019 roku w Polsce żyło ponad 400 tysięcy kobiet o tym imieniu, co daje mu 22. miejsce na liście najczęściej nadawanych imion żeńskich. Helena obchodzi imieniny kilka razy w roku, najczęściej 18 sierpnia. Zdrobnienia od tego imienia to Helenka, Helcia, Helusia, Hela czy Lena.

Helena to kobieta delikatna, uczuciowa i zmysłowa. Ma wrodzony zmysł poezji, piękna i stylu. Jest rozmarzona i introwertyczna, najlepiej czuje się we własnym świecie. Jest zdecydowana i posiada zdolności kierownicze, ale nie lubi wydawać rozkazów ani ich otrzymywać. Jest sprawiedliwa i szlachetna, ale też pamiętliwa i nie wybacza łatwo krzywd. Lubi przebywać w towarzystwie, ale pozostaje niedostępna i tajemnicza. Budzi podziw i zazdrość u innych kobiet oraz uwielbienie i pożądanie u mężczyzn.

W miłości Helena stawia wszystko na jedną kartę. Kiedy kocha, jest wierna i oddana, a kiedy nie kocha, wykreśla z serca. Potrzebuje poczucia bezpieczeństwa i opieki ze strony partnera, który musi spełniać jej marzenia i kaprysy. Marzy o księciu z bajki, który zapewni jej życie w luksusie i romantyzmie. Jeśli znajdzie takiego mężczyznę, będzie dla niego najlepszą żoną i matką.

W pracy Helena wykazuje się kreatywnością i inteligencją. Zna się na modzie, sztuce i teatrze. Interesuje się wydarzeniami kulturalnymi i lubi być na bieżąco z trendami. Nie ma czasu na naukę i szczegóły, woli patrzeć na całość i wznosić się ponad przeciętność. Może odnieść sukces jako artystka, pisarka, projektantka czy aktorka.

Helena to imię piękne i godne podziwu. Jeśli masz tak na imię lub znasz kogoś o tym imieniu, możesz być dumna lub dumny. Helena to kobieta niezwykła i niepowtarzalna.

Helena_(imię) (Wikipedia)

Helenaimię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa Ἑλένηăņ oznaczającego „blask Księżyca”. W Polsce po raz pierwszy imię to odnotowano w 1272.

Helena imieniny obchodzi: 2 marca, 11 kwietnia, 23 kwietnia, 22 maja, 31 lipca, 13 sierpnia, 18 sierpnia i 4 listopada.

Na liście najpopularniejszych polskich imion Helena zajmuje 22. miejsce.

Zdrobnienia: Helenka, Helcia, Helusia, Hela, Lena.