Jerzy to imię pochodzenia greckiego, które oznacza "rolnika" lub "pracownika ziemnego". Jest to imię bardzo stare i szlachetne, które nosili wielcy władcy, święci i bohaterowie. W Polsce jest znane od średniowiecza i często kojarzy się z postacią Jerzego z Podiebradów, króla Czech i protektora Polski, lub z Jerzym Waszyngtonem, pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych.

Termin wiki: Jerzy

Kategorie: Dziennik imion

Jerzy

Osoby o imieniu Jerzy są zazwyczaj energiczne, ambitne i przedsiębiorcze. Lubią wyzwania i szukają nowych sposobów na rozwiązanie problemów. Są też bardzo lojalni wobec swoich przyjaciół i rodziny. Mają silny charakter i nie boją się stawiać czoła trudnościom. Jerzy jest również znany ze swojej skromności i pokory. Nie lubi chwalić się swoimi osiągnięciami ani przesadnie eksponować swojego sukcesu. Zamiast tego skupia się na tym, co może zrobić dla innych ludzi, aby im pomóc.

W miłości Jerzy szuka zrozumienia, czułości i lojalności. Lubi gdy jego wybranka jest jednocześnie jego najlepszą przyjaciółką, z którą może realizować swoje zwariowane pomysły. Jerzy ma także ogromną wyobraźnię, a jego wybranka z pewnością zauważy to także w sypialni.

Jerzy – w jakich zawodach się sprawdzi Jerzy?

Zawodowo Jerzy sprawdzi się w branżach związanych z komunikacją i wymianą informacji, jak np.: dziennikarz, handlowiec czy logistyk. Poradzi sobie także w profesjach, gdzie wymagane jest opanowanie i zachowanie zimnej krwi nawet w najcięższych sytuacjach.

Imię Jerzy obchodzi imieniny 23 kwietnia, w dzień św. Jerzego – patrona Europy i rycerstwa. Jest to święto pełne symboliki i tradycji, które warto uczcić w odpowiedni sposób.

A Wy co sądzicie o imieniu Jerzy? Podoba Wam się czy nie? Znacie kogoś o tym imieniu lub sami tak się nazywacie? Podzielcie się ze mną swoimi opiniami i doświadczeniami w komentarzach!

Dziękuję za uwagę i do następnego wpisu!

Jerzy (Wikipedia)

Jerzyimię męskie, polski odpowiednik greckiego Georgios. Wywodzi się od gr. γεωργός (geōrgos), „pracownik ziemny”, „rolnik”, które stało się imieniem w języku greckim: Γεώργιος (Geōrgios) i łac. Georgius. Słowo γεωργός powstało w wyniku połączenia gr. γῆ (Ge), „ziemia”, „gleba” i ἔργον (ergon), „praca”.

Jerzy
Płeć

męskie

Imieniny

27 stycznia, 19 lutego, 19 kwietnia, 23 kwietnia, 27 lipca, 24 sierpnia, 19 października, 20 października, 2 listopada

Znaczenie
Języki

grecki

Słowo

gr. γῆ („ziemia”) + ἔργον („praca”)

Znaczenie

„pracownik ziemny”, „rolnik”

Alternatywne nazwy
Warianty obcojęzyczne

zobacz listę w artykule

Odpowiednik dla płci przeciwnej

Georgia, Georginia

Jerzy imieniny obchodzi: 27 stycznia, 19 lutego, 19 kwietnia, 23 kwietnia, 27 lipca, 24 sierpnia, 19 października, 20 października i 2 listopada.

Dawniej obok imienia Jerzy funkcjonowało też w języku polskim imię Jur (obecnie należy do imion bardzo rzadkich).

W niektórych językach obcych, w odróżnieniu od języka polskiego, istnieje również żeńska forma tego imienia: Georgia, Georgina, Jiřina.