Joanna to imię żeńskie pochodzące od hebrajskiego imienia Jochanan, które oznacza "Bóg jest łaskawy". Jest to żeński odpowiednik imienia Jan. Imię to pojawiło się w Polsce już w średniowieczu i było popularne wśród szlachty.

Termin wiki: Joanna

Kategorie: Dziennik imion

Joanna

Dziś imieniny obchodzi Joanna, czy chciałbyś wiedzieć jaka jest pochodzenie tego imienia, poznać znane Panie noszące to imię, dowiedzieć się jakie są Joanny i jeszcze w jakie dni w roku Joanny obchodzą swoje imieniny? Jeśli tak, to zapraszam Cię do lektury tego wpisu, w którym opowiem Ci o tym wszystkim i więcej!

Joanna to imię żeńskie pochodzące od hebrajskiego imienia Jochanan, które oznacza “Bóg jest łaskawy”. Jest to żeński odpowiednik imienia Jan. Imię to pojawiło się w Polsce już w średniowieczu i było popularne wśród szlachty. W późniejszych wiekach zyskało na popularności dzięki świętym i błogosławionym noszącym to imię, takim jak św. Joanna d’Arc, św. Joanna Beretta Molla czy bł. Joanna Scopelli.

Joanna to imię bardzo piękne i eleganckie, które pasuje do kobiet o różnych charakterach i osobowościach. Joanny są zazwyczaj inteligentne, pracowite, ambitne i kreatywne. Mają silne poczucie sprawiedliwości i nie boją się wyrażać swoich opinii. Są też życzliwe, lojalne i troskliwe dla swoich bliskich. Joanny lubią podróżować, poznawać nowe kultury i ludzi. Mają też zmysł artystyczny i estetyczny.

Joanna to imię bardzo znane i cenione w świecie. Wiele sławnych kobiet nosi lub nosiło to imię, takich jak Joanna Kulig, Joanna Krupa, Joanna Brodzik, Joanna Jędrzejczyk, Joanna Lumley, Joanna Newsom czy Joanna Gaines. Joanny odnosiły sukcesy w różnych dziedzinach życia: aktorstwie, modelingu, sportach walki, muzyce czy projektowaniu wnętrz.

Joanna to imię bardzo bogate w tradycje i zwyczaje. W Polsce Joanny obchodzą swoje imieniny aż 15 razy w roku! Najczęściej są to: 2 stycznia, 3 lutego, 12 lutego, 30 maja, 24 czerwca, 29 czerwca, 26 lipca, 17 sierpnia, 29 sierpnia, 19 września, 11 października, 22 października, 28 listopada, 9 grudnia i 27 grudnia. W innych krajach Joanny mają też swoje specjalne dni: np. we Francji 30 maja (dzień św. Joanny d’Arc), w Hiszpanii 24 czerwca (dzień św. Jana Chrzciciela) czy w Anglii 6 lipca (dzień św. Joanny z Canterbury).

Jak widzisz, Joanna to imię niezwykłe i wyjątkowe. Jeśli znasz jakąś Joannę lub sam(a) jesteś Joanną, to masz powody do dumy i radości! Życzę Ci wszystkiego najlepszego z okazji Twojego święta!

Joanna (Wikipedia)

Joannaimię żeńskie, odpowiednik imienia Jan pochodzącego z języka hebrajskiego: Jo-hanan – „Jahwe jest łaskawy”.

Imię Joanna obecne jest w Polsce od wieku XIII (Johanna, Janna, Jena, Jenna, Jana; postać Joanna pojawia się od 1399 r.). Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Joanna w 2012 r. zajmowała 39. miejsce w grupie imion żeńskich.

Zdrobnienia od imienia Joanna to: Joasia, Asia, Aśka itp.

Joanna imieniny obchodzi: 2 lutego, 4 lutego, 1 marca, 28 marca, 31 marca, 28 kwietnia, 12 maja, 24 maja, 25 maja, 26 maja, 30 maja, 27 czerwca, 9 lipca, 23 lipca, 8 sierpnia, 12 sierpnia, 17 sierpnia, 21 sierpnia, 24 sierpnia, 26 sierpnia i 9 listopada.