Lena to imię żeńskie, które ma bardzo ciekawą historię i pochodzenie. Może być zdrobnieniem od imion Helena lub Magdalena, które wywodzą się z języka greckiego i oznaczają "pochodnię" lub "kosz trzcinowy".

Termin wiki: Lena

Kategorie: Dziennik imion

Lena

Lena to także imię popularne w krajach skandynawskich i słowiańskich, gdzie ma podobne brzmienie i pisownię.

Lena to imię dla dziewczyn, które są żywe, uśmiechnięte i szalone. Lubią komfortowe życie, zmiany i podróże. Są ciekawe świata i ludzi, gadatliwe i mają dobrą pamięć. Potrafią też być kapryśne, kokieteryjne i eleganckie. W miłości są bezkompromisowe i wiernie kochają swojego wybranka.

Lena to imię, które w Polsce występowało już w czasach średniowiecznych, a w ostatnich latach zyskało dużą popularność. W 2019 roku było szóstym najczęściej nadawanym imieniem dla dziewczynek. Lena obchodzi swoje imieniny 18 sierpnia lub 10 listopada.

A co Wy sądzicie o tym imieniu? Podoba Wam się? Znacie jakieś sławne osoby o tym imieniu? Napiszcie w komentarzach!

Lena_(imię) (Wikipedia)

Lena – imię żeńskie, popularne w krajach słowiańskich i skandynawskich; usamodzielnione zdrobnienie od greckiego Ἑλένη (pol. Helena) lub Μαγδαληνή (pol. Magdalena). W Polsce forma o brzmieniu Lena jest notowana od 1418 roku, jako pochodna żeńska imienia Helena lub męska – Lenarda (może także Lenida, Leona). W Polsce można się spotkać również ze zdrabnianiem w ten sposób imion Milena i Marlena, Eleonora i Leonia.

W grupie imion żeńskich nadawanych nowo narodzonym dzieciom w 2009 w Polsce Lena zajmowała 9. miejsce, w 2010 – 4. miejsce, w 2011 – 3. miejsce, w 2012 – 2. miejsce, w 2013 – 1. miejsce, w 2014 – utrzymywała się na 1. miejscu.

W Rosji Lena występuje tylko jako zdrobnienie od imienia Jelena, a nie jako samodzielne imię.

Lena imieniny obchodzi wraz z Heleną, m.in. 18 sierpnia[potrzebny przypis].