Robert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza "ten, który jest sławny dzięki swej sławie". Imię to składa się z dwóch członów: hrod - "sława" i berht - "jasny, błyszczący".

Termin wiki: Robert

Kategorie: Dziennik imion

Robert

Dziś imieniny obchodzi Robert, czy chciałbyś wiedzieć jakie jest pochodzenie tego imienia, jakie zdrobnienia Robert posiada? Chcesz poznać znanych Panów noszących to imię i dowiedzieć się jacy są Panowie o imieniu Robert, a także dowiedzieć się w jakie dni w roku obchodzą swoje imieniny?

Jeśli tak, to zapraszam Cię do lektury tego wpisu, w którym opowiem Ci wszystko o imieniu Robert. Zaczniemy od jego pochodzenia i znaczenia. Robert to imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza “ten, który jest sławny dzięki swej sławie”. Imię to składa się z dwóch członów: hrod – “sława” i berht – “jasny, błyszczący”. Robert to więc imię pełne blasku i chwały.

Robert ma wiele zdrobnień i form pochodnych. Niektóre z nich to: Robi, Robek, Robcio, Robuś, Robson, Robertek, Robercik, Robciołek, Robal, Robcioś. Można też spotkać się z formami: Robercik, Robercikus, Robercikusikus. W innych językach Robert ma też inne warianty. Na przykład: Robert (angielski), Roberto (włoski), Robertas (litewski), Róbert (węgierski), Roberto (hiszpański), Robert (francuski).

Robert to imię bardzo popularne w Polsce i na świecie. Według bazy PESEL na koniec 2019 roku w Polsce żyło 416 608 mężczyzn o imieniu Robert. To daje Robertowi 8. miejsce w rankingu najpopularniejszych imion męskich w Polsce. Na świecie znanych jest wiele sławnych osób o imieniu Robert. Niektóre z nich to: Robert Lewandowski – piłkarz, Robert Kubica – kierowca rajdowy, Robert De Niro – aktor, Robert Downey Jr. – aktor, Robert Plant – muzyk, Robert Pattinson – aktor.

Jak są Panowie o imieniu Robert? Według charakterystyki imienia Robert to osoba inteligentna, ambitna i pracowita. Lubi podejmować wyzwania i dąży do sukcesu. Jest pewny siebie i nie boi się ryzyka. Ma silną osobowość i charyzmę. Jest też lojalny i uczciwy w stosunku do swoich przyjaciół i rodziny. Potrafi być romantyczny i troskliwy dla swojej ukochanej. Ceni sobie wolność i niezależność.

Robert obchodzi swoje imieniny kilka razy w roku. Najczęściej są to: 7 stycznia, 17 lutego, 30 kwietnia, 29 września i 4 listopada. W tych dniach warto złożyć życzenia swoim znajomym o imieniu Robert i sprawić im miłą niespodziankę.

Mam nadzieję, że podobał Ci się ten wpis o imieniu Robert i dowiedziałeś się wielu ciekawych informacji na jego temat. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych imionach lub podzielić się swoimi spostrzeżeniami na temat imienia Robert, zapraszam Cię do komentowania i śledzenia mojego bloga.

Robert_(imię) (Wikipedia)

Robert, Rupertimię męskie pochodzenia germańskiego, z imienia Hrodebert. Wywodzi się od słów hrod (sława) oraz beraht (jasny, bystry), co oznacza „ten, który jest sławny”, „ten, który żyje w chwale” oraz „ten, który oświeca noce”.