Witold Lutosławski
Spis treści

Spis treści wpisu

Kategorie: Muzyka

Witold Lutosławski (1913-1944)

Cześć! Dziękuję za zainteresowanie moim blogiem. Dzisiaj chciałbym podzielić się zebranymi materiałami o wybitnym współczesnym kompozytorze polskim – Witoldzie Lutosławskim. Jego biografią, znanymi dziełami i wpływem na muzykę XX wieku.

Witold Lutosławski

PHOTO: EAST NEWS/SIPA PRESS
WITOLD LUTOSLAWSKI – KOMPOZYTOR

Witold Lutosławski urodził się 25 stycznia 1913 roku w Warszawie w rodzinie ziemiańskiej o bogatych tradycjach kulturalnych i intelektualnych. Już jako dziecko wykazywał talent muzyczny i zaczął komponować swoje pierwsze utwory. Uczył się gry na fortepianie i skrzypcach, a także studiował matematykę na Uniwersytecie Warszawskim. W 1937 roku ukończył Konserwatorium Warszawskie w klasie kompozycji Witolda Maliszewskiego i fortepianu Jerzego Lefelda.

W czasie II wojny światowej Lutosławski brał udział w obronie Warszawy jako radiotelegrafista, a po ucieczce z niewoli hitlerowskiej zarabiał na życie grając w kawiarniach razem z Andrzejem Panufnikiem. W tym okresie powstały jego słynne Wariacje na temat Paganiniego na dwa fortepiany (1941), które były jednym z nielicznych zachowanych utworów z czasów okupacji.

Po wojnie Lutosławski zamieszkał na stałe w Warszawie i poświęcił się całkowicie komponowaniu. Był jednym z założycieli Związku Kompozytorów Polskich i współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej “Warszawska Jesień”. Nie był jednak związany z żadną uczelnią muzyczną ani nie należał do żadnej szkoły kompozytorskiej. Tworzył według własnych zasad i poszukiwań artystycznych, które ewoluowały przez całe jego życie.

Lutosławski był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku i cieszył się międzynarodowym uznaniem i szacunkiem. Jego twórczość obejmowała różne gatunki muzyczne, od utworów orkiestrowych, kameralnych, wokalnych, aż po piosenki sygnowane pseudonimem Derwid. Jego muzyka charakteryzuje się bogactwem harmonii, rytmu, koloru i formy, a także oryginalnością technik kompozytorskich, takich jak aleatoryzm kontrolowany czy łańcuchy harmoniczne.

Lutosławski był także aktywnym dyrygentem i często prowadził wykonania własnych utworów na całym świecie. Współpracował z wieloma znakomitymi orkiestrami i solistami, takimi jak Los Angeles Philharmonic Orchestra, BBC Symphony Orchestra, Orchestre de Paris czy Mścisław Rostropowicz. Otrzymał wiele nagród i odznaczeń za swoją twórczość, w tym Order Orła Białego – najwyższe polskie odznaczenie państwowe.

Lutosławski zmarł 7 lutego 1994 roku w Warszawie po długiej chorobie nowotworowej. 

Witold Lutosławski – dorobek artystyczny

Witold Lutosławski był jednym z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Jego dorobek artystyczny i intelektualny obejmuje ponad 100 utworów muzycznych, w tym symfonie, koncerty, muzykę kameralną i wokalną. Lutosławski tworzył w różnych stylach i technikach, od neoklasycyzmu po awangardę. Jego muzyka charakteryzuje się bogactwem harmonii, rytmu i koloru. Lutosławski był także aktywnym dyrygentem i pianistą, który często prezentował własne dzieła na całym świecie. Był laureatem wielu prestiżowych nagród i odznaczeń, a także doktorem honoris causa kilku uczelni. Lutosławski przyczynił się do rozwoju kultury muzycznej w Polsce i na świecie, będąc inspiracją dla wielu pokoleń kompozytorów i wykonawców.

Dyskografia Witolda Lutosławskiego jest bardzo obszerna i zawiera zarówno nagrania archiwalne, jak i współczesne interpretacje jego utworów. Wśród wykonawców znajdują się znakomici dyrygenci, soliści i zespoły, takie jak: Esa-Pekka Salonen, Krzysztof Penderecki, Mścisław Rostropowicz, Anne-Sophie Mutter, Krystian Zimerman, Paul Kletzki, Witold Rowicki, Jan Krenz, Antoni Wit, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, London Symphony Orchestra, Los Angeles Philharmonic Orchestra czy Kronos Quartet.

Poniżej przedstawiam wybór najważniejszych i najciekawszych pozycji z dyskografii Witolda Lutosławskiego, podzielonych według gatunków i form muzycznych.

Utwory orkiestrowe

  • Symfonia nr 1 (1947) – Witold Lutosławski (dyrygent), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie (Polskie Nagrania 1955)
  • Koncert na orkiestrę (1954) – Witold Lutosławski (dyrygent), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie (Polskie Nagrania 1960)
  • Symfonia nr 2 (1967) – Witold Lutosławski (dyrygent), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej w Warszawie (EMI Classics 1978)
  • Symfonia nr 3 (1983) – Esa-Pekka Salonen (dyrygent), Los Angeles Philharmonic Orchestra (Sony Classical 1985)
  • Symfonia nr 4 (1992) – Witold Lutosławski (dyrygent), Los Angeles Philharmonic Orchestra (Sony Classical 1993)

Utwory na instrument solo i orkiestrę

  • Koncert na fortepian i orkiestrę (1988) – Krystian Zimerman (fortepian), Witold Lutosławski (dyrygent), BBC Symphony Orchestra (Deutsche Grammophon 1990)
  • Koncert na wiolonczelę i orkiestrę (1970) – Mścisław Rostropowicz (wiolonczela), Witold Lutosławski (dyrygent), Orchestre de Paris (EMI Classics 1975)
  • Koncert na skrzypce i orkiestrę “Łańcuch II” (1985) – Anne-Sophie Mutter (skrzypce), Witold Lutosławski (dyrygent), BBC Symphony Orchestra (Deutsche Grammophon 1994)
  • Podwójny koncert na obój, harfę i orkiestrę kameralną (1980) – Heinz Holliger (obój), Ursula Holliger (harfa), Witold Lutosławski (dyrygent), English Chamber Orchestra (Philips Classics 1982)
  • Parafrazy na temat Paganiniego na dwa fortepiany i orkiestrę smyczkową (1978) – Martha Argerich, Nelson Freire (fortepiany), Alexandre R

Witold Lutosławski – IV Symfonia

Link do archiwum Kompozytorzy współcześni, kliknij tutaj

Ocena SEO

90 / 100

Jeśli chcesz zobaczyć te stronę w swoim urządzeniu mobilnym – zeskanuj poniższy kod QR

qrcode ppiotrr pl glossary kompozytorzy wspolczesni witold lutoslawski

90 / 100
Obserwuj
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj

E-mail : *
* Twoje dane osobowe będą wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z tej witryny oraz do innych celów opisanych w naszej Polityka Prywatności. Niniejszym zgadzam się i wyrażam zgodę na politykę prywatności.
Witold_Lutosławski (Wikipedia)

Witold Roman Lutosławski (ur. 25 stycznia 1913 w Warszawie, zm. 7 lutego 1994 tamże) – polski kompozytor, dyrygent, pianista. Kawaler Orderu Orła Białego. Jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku.

Witold Lutosławski
Ilustracja
Witold Lutosławski
Imię i nazwisko

Witold Roman Lutosławski

Pseudonim

Derwid

Data i miejsce urodzenia

25 stycznia 1913
Warszawa

Pochodzenie

polskie

Data i miejsce śmierci

7 lutego 1994
Warszawa

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

kompozytor, dyrygent, pianista

Odznaczenia
Order Orła Białego Order Budowniczych Polski Ludowej Order Sztandaru Pracy I klasy Order Sztandaru Pracy II klasy Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Medal 30-lecia Polski Ludowej Medal 10-lecia Polski Ludowej Order „Pour le Mérite” za Naukę i Sztukę Komandor Orderu Sztuki i Literatury (Francja)
Witold Lutosławski, 1953
Witold Lutosławski, 1993

twój komentarz