Zuzanna pochodzi od hebrajskiego słowa "shoshana", które oznacza "lilia" lub "róża". Imię to symbolizuje czystość, niewinność i wdzięk. Zuzanna to osoba pełna energii, radości i optymizmu. Lubi pomagać innym i angażować się w różne działania społeczne. Jest inteligentna, kreatywna i ambitna.

Termin wiki: Zuzanna

Kategorie: Dziennik imion

Zuzanna

Cześć! Dziś napiszę o Zuzannie, czy chciałbyś poznać znaczenie kobiecego imienia Zuzanna? To jedno z najpiękniejszych i najbardziej popularnych imion w Polsce. Zuzanna pochodzi od hebrajskiego słowa “shoshana”, które oznacza “lilia” lub “róża”. Imię to symbolizuje czystość, niewinność i wdzięk. Zuzanna to osoba pełna energii, radości i optymizmu. Lubi pomagać innym i angażować się w różne działania społeczne. Jest inteligentna, kreatywna i ambitna. Nie boi się wyzwań i potrafi znaleźć rozwiązanie każdego problemu. Zuzanna ma wiele zainteresowań i pasji. Lubi podróżować, poznawać nowe kultury i ludzi. Jest otwarta na świat i ciekawa wszystkiego. Zuzanna to także osoba bardzo uczuciowa i wierna. Ceni sobie przyjaźń i rodzinę. Potrafi być czuła, troskliwa i lojalna. Zuzanna to imię idealne dla każdej kobiety, która chce być szczęśliwa i spełniona w życiu.

A ty, co myślisz o tym imieniu? Podziel się swoją opinią w komentarzu!

Zuzanna (Wikipedia)

Zuzannaimię żeńskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się od hebr. ‏שׁוֹשַׁנָּה‎ (szoszana), zapożyczonego przez język grecki, a pochodzącego od hebr. ‏שׁוֹשָׁן‎ (szoszan), oznaczającego „lilia”, co z kolei prawdopodobnie wywodziło się od egipskiego seszen, czyli „lotos”. W Polsce imię to jest notowane w dokumentach od 1265 roku, w formach Zuzanna/Żużanna, a także pochodnych: Zanna/Żanna, Zanka/Zańka, Ożanka (zob. też Ożanna), Zużka, Zuchna, Oszka. Wśród imion nadawanych nowo narodzonym dzieciom, Zuzanna w 2017 zajmowała 2. miejsce w grupie imion żeńskich.

Zuzanna
Płeć

żeńskie

Imieniny

18 stycznia, 11 maja, 24 maja, 6 lipca, 11 sierpnia, 19 września, 17 października

Znaczenie
Języki

hebrajski

Słowo

hebr. ‏שׁוֹשָׁן‎

Znaczenie

„lilia”

Alternatywne nazwy
Warianty obcojęzyczne

Susan, Susanne, ‏שׁוֹשַׁנָּה‎

Wymienia się osiem świętych o tym imieniu.

Zuzanna imieniny obchodzi:

  • 18 stycznia, jako wspomnienie św. Zuzanny z Salerno,
  • 11 maja, jako wspomnienie św. Zuzanny, męczennicy perskiej
  • 24 maja, jako wspomnienie św. Zuzanny, wspominanej razem ze śś. Marcjanną i Palladią (święte te nie są już wymieniane w nowym Martyrologium Rzymskim),
  • 6 lipca, jako wspomnienie bł. Zuzanny Agaty (Marii Róży) de Loye, męczennicy francuskiej,
  • 11 sierpnia, jako wspomnienie św. Zuzanny, męczennicy rzymskiej,
  • 19 września, jako wspomnienie św. Zuzanny, męczennicy z Eleuteropolis, pominiętej w nowym Martyrologium Rzymskim,
  • 17 października, jako wspomnienie św. Zuzanny (Szuszanik), męczennicy ormiańsko-gruzińskiej.