Achilles, Domicela, Domicjan, Domicjana, Dominik, Epifaniusz, Flawia, German, Imelda, Jan, Jazon, Joanna, Nawoja, Nereusz, Pankracy, Plautylla, Teodora, Wszemił

13 maja 2023

Dominik

Dominik to imię męskie pochodzenia łacińskiego, które oznacza „należący do Pana”. Imię to ma długą i bogatą historię, ponieważ było noszone przez wielu świętych, papieży, królów i innych znanych ludzi.
13 maja 2023

Joanna

Joanna to imię żeńskie pochodzące od hebrajskiego imienia Jochanan, które oznacza "Bóg jest łaskawy". Jest to żeński odpowiednik imienia Jan. Imię to pojawiło się w Polsce już w średniowieczu i było popularne wśród szlachty.
13 maja 2023

Jan

Jan to imię pochodzenia hebrajskiego, które oznacza "Bóg jest łaskawy". Jest to jedno z najstarszych i najczęściej nadawanych imion na świecie. W Polsce jest to drugie pod względem popularności imię męskie, zaraz po Piotrze. Według danych z 2019 roku nosiło je ponad 1,5 miliona Polaków.
12 maja 2023

Domicela

Domicela to imię łacińskie, które oznacza "domową" lub "osobę należącą do domu". Jest to imię bardzo pasujące do kobiet, które cenią sobie rodzinę, spokój i harmonię.
23 kwietnia 2023

Achilles

Achilles to imię pochodzenia greckiego, które oznacza "ten, który ma piękne usta". Było to imię legendarnego bohatera wojny trojańskiej, który był synem króla Peleusa i bogini Tetydy. Achilles był najsłynniejszym i najsilniejszym wojownikiem greckim, który pokonał wielu przeciwników, w tym Hektora, księcia Troi. Jednak miał jedną słabość - piętę, którą matka zanurzyła go w rzece Styks, aby uczynić go nieśmiertelnym. Został zabity przez strzałę Parysa, która trafiła go w piętę. Od tego czasu wyrażenie "pięta achillesowa" oznacza słaby punkt lub wadę.