Spis treści

Spis treści wpisu

Kiedy 19 marca wychodziłem do pracy naszło mnie i napisałem parę słów o kolejnej mojej ulubionej operze Napój Miłosny. Napisałem go na mój muzyczny profil w LastFM, jednak teraz uznałem że jestem winny odwiedzającym tę stronę trochę informacji…
Wielu tematów w dziedzinie muzyki klasycznej i opery – tak więc cytuję ten materiał tutaj…

W tym teledysku Luciano Pavarotti wykonuje arię Nemorina z opery komicznej L’elisir d’amore w dwóch aktach z librettem Felice Romani i muzyką Gaetano Donizettiego.

Una Furtiva Lagrima

To jedna z moich najbardziej ulubionych arii. Urzekająca jest historia libretta Felice Romaniego, której treścią jest historia czy raczej zawód miłosny bohatera opery – Nemorina. Jego, biednego wieśniaka perypetie miłosne o względy pięknej Adiny, spotykają się ze strony niewiasty z wyśmianiem jego stałych uczuć, ona wyzwolona kobieta która tłumaczy mu, że jako niestała i zmienna nie jest w stanie nikogo pokochać.
A tu do wsi przybywają żołnierze, a ich dowódca Belcore oświadcza się Adinie, ta sytuacja doprowadza do rozpaczy Nemorina.
Ten w wyniku swych porażek sięga po tajemne metody zmiany swego stanu w którym brak mu powodzenia u kobiet i kupuje u wędrownego kupca Delcamara – owy będący tytułem opery Napój Miłosny. Ten w rzeczywistości nie jest żadnym cudownym Napojem Miłosnym jak tylko wlanym do butelki Winem.
Nemorino, aby zdobyć kolejną porcję Napoju Miłosnego zaciąga się do wojska. Nie wie jednak, że stał się posiadaczem spadku, gdyż zmarł jego bogaty Wuj.
Biedny Nemorino przeświadczony o skutecznym działaniu Napoju Miłosnego zaczyna odbierać względy od miejscowych dziewcząt, myśląc iż owo powodzenie wynika z cudownych właściwości napoju, jednak tak nie jest gdyż powodzenie to wynika z wiedzy dziewcząt o tym, że stał się on majętnym wieśniakiem. Dzięki spadkowi po bogatym wuju.
Jednak, nie jest tak zmienna nasza Adina jeśli chodzi o uczucia. Dowiadując się o tym, że z miłości do niej. Jej Nemorino, zaciągnął się do wojska. Ona odrzuca oświadczyny sierżanta Belcora, i nie ukrywa już swych uczuć do Nemorina. W finale, Delcamar sprzedaje wszystkim swój Napój Miłosny, który dzięki tej historii okazał się tak skuteczny.

Ech co za historia – Miłość, Pieniądze, Poświęcenia. Ciekawa i jakże aktualna historia. I moim zdaniem ta dwu aktowa historia powinna być oglądana przez obecnych młodych jako pozycja obowiązkowa. Myślę, że utwór La Furtiva Lagrima mógłby być hymnem na 14 lutego, czyli dzień Walentynek.

Una Furtiva Lagrima

Aria Barcaruola - Ildebrando D'Arcangelo i Anna Netrebko

Barcaruola w wykonaniu Anny Netrebko i Rollanda Villazon

twój komentarz