Spis treści

Spis treści wpisu

032208 0311 walcefryder1Każdy chyba Polak kocha naszego największego i bardzo słynnego kompozytora Fryderyka Chopina.
Moja skromna osoba należy do tej kochającej grupy Jego fanów, w całej okazałości J. Minęło trochę czasu od mojego ostatniego buszowania po zasobach ClassicsOnline, gdzie szukam nowych rzeczy do posłuchania. Ale przed paroma dniami miałem ochotę posłuchać czegoś właśnie z repertuaru utworów skomponowanych przez Fryderyka Chopina.

Otóż znalazłem bardzo interesującą pozycję, w której Alex Szilasi węgierski muzyk pianista prezentuje wspaniałe kilkanaście doskonale zagranych walców naszego kompozytora.

Polecam gorąco ten album, a na zachętę przedstawiam tutaj jeden bardzo popularny walc, jest to kompozycja w tonacji As-dur i opusowana pod numerem 69, a dzieło walc ten znany jako czasem zwany “L` Adieu”.

032208 0311 walcefryder2Najciekawsze jednak jest to iż, całość kompozycji zagranych w albumie zostało odtworzonych z przygotowanych przez Szilasiego taśm perforowanych i odegranych łącznie na fortepianie z pneumatycznym mechanizmem, który podobny instrument możesz zobaczyć na powyższej fotografii, na prawej stronie.

Więcej na temat niezwykle oryginalnego sposobu tworzenia żywej muzyki za pomocą fortepianu z mechanizmem pneumatycznym możesz przeczytać na stronie Wikipedii (artykuł w wersji angielskiej).

Instrumenty takie samograje można było dawniej zobaczyć w filmach Westernach. O032208 0311 walcefryder3glądało się wtedy takie stojące pianina z samogrającymi (wciskającymi się klawiszami instrumentu). Obok jeszcze jedno zdjęcie ze strony artykułu o tym urządzeniu muzycznym. Jest to ujęcie jak właśnie ono się wciska bez udziału muzyka.

Muzyka z taśm perforowanych której zapisy przygotowane są przez zespół opracowujący z oryginałów zapisu kompozytora, czyli tak zwane faksymile. Wierne reprodukcje kompozytorów, przetworzone i poprawiane zapisy nutowe.

Album pochodzi właśnie z kolekcji zwanej jako Kolekcja Edycji Fuzeau. Z ich produktami możesz zapoznać się na stronie domowej portalu Fuzeau.COM

twój komentarz