Berta - Znaczy ono "jasna, błyszcząca" lub "słynna". Pochodzi od germańskiego imienia Bertha, które było zdrobnieniem od imion złożonych z członu berth oznaczającego "jasny, błyszczący". W Polsce imię to jest bardzo rzadkie i nosi je tylko kilka kobiet

Termin wiki: Berta

Kategorie: Dziennik imion

Berta

Berta brzmi wspaniale prawda? Cześć! Witam cię na moim blogu o imionach. Piszę o występujących imionach żeńskich i męskich, czy chciałbyś, chciałabyś dziś poznać znaczenie kobiecego imienia Berta?

To bardzo ciekawe i niezwykłe imię, które ma długą i bogatą historię. Znaczy ono “jasna, błyszcząca” lub “słynna”. Pochodzi od germańskiego imienia Bertha, które było zdrobnieniem od imion złożonych z członu berth oznaczającego “jasny, błyszczący”. W Polsce imię to jest bardzo rzadkie i nosi je tylko kilka kobiet. Może kojarzyć się z postacią historyczną – cesarzową Bertą von Suttner, która była pierwszą kobietą laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Była ona pisarką i działaczką na rzecz pokoju i rozbrojenia. Imię Berta ma też swoje odpowiedniki w innych językach, np. w angielskim – Bertha, w niemieckim – Berta, w hiszpańskim – Berta, w francuskim – Berthe, w włoskim – Berta. Imieniny obchodzi 1 sierpnia.

Jeśli masz na imię Berta lub znasz kogoś o tym imieniu, podziel się swoimi wrażeniami i doświadczeniami w komentarzach. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o innych imionach, zapraszam do czytania mojego bloga. Do następnego razu!

Berta_(imię) (Wikipedia)

Bertaimię żeńskie pochodzenia germańskiego, wywodzące się od przymiotnika beraht – „lśniący, błyszczący”; pierwotnie zdrobnienie od imion z takim pierwszym lub drugim członem, np. Bertylda, Amalberta, Bertrada, Adalberta. W Polsce zapisywane co najmniej od XIII wieku, w formach Berta (poświadczona w 1252 roku), Berchta, Breta i ze zdrobnieniem Bretka.