BWV 183 - Wyłączać was będą z synagog
Spis treści

Spis treści wpisu

BWV 183

Sie werden euch
in den Bann tun II

Wyłączać was będą z synagog

BWV 183 – kantata na niedzielę w oktawie wniebowstąpienia opracowana na: Oboe d’amore I/II, Oboe da caccia I/II, Violoncello piccolo, Violino I/II, Viola, Continuo

W opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia kompletnej listy 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.

Materiały źródłowe użyte w tym opracowaniu pochodzą z  książki Tłumaczenia Kantat Jana Sebastiana Bacha Armina i Andrzeja Teske.

200 Kantat
200 Kantat Jana Sebastiana Bacha

Sie werden euch in den Bann tun – druga wersja na niedzielę wniebowstąpienia

BWV 183 – Wyłączać Was Będą z Synagog napisana na Święto Wniebowstąpienia Pańskiego. Na wstępie kluczowe momenty prowadzące do wniebowstąpienia Jezusa Chrystusa są przesiąknięte głębokim znaczeniem i boskim celem. Przygotowując się do odejścia od Swoich uczniów i powrotu do królestwa niebieskiego, Jezus przekazał przykazanie, które rozbrzmiewało przez wieki. To przykazanie, znane jako Wielkie Posłannictwo, zawiera w sobie istotę ziemskiej służby Chrystusa i służy jako światło przewodnie dla Jego naśladowców.

Wydarzenia związane z wniebowstąpieniem Jezusa są kulminacją Jego odkupieńczej misji na ziemi. Jego nauki, cuda i ostateczna ofiara na krzyżu położyły podwaliny pod ustanowienie wiary chrześcijańskiej. Kiedy stanął przed Swoimi uczniami, Jego słowa miały ogromną wagę, sygnalizując zmianę ich ról jako Jego wybranych posłańców.

Johann Sebastian Bach, niewątpliwie jeden z największych kompozytorów wszech czasów, stworzył niezliczoną ilość dzieł, które do dziś zachwycają swoją głębią i pięknością. Jednym z takich dzieł jest kantata BWV 183 “Sie werden euch in den Bann tun”, skomponowana na niedzielę Exaudi, która w tradycji katolickiej przypada na tydzień przed Zielonymi Świątkami.

Kantata ta, z tekstem autorstwa Christiany Mariana von Ziegler, została po raz pierwszy wykonana 13 maja 1725 roku w Lipsku. Jest to dzieło o wyjątkowym brzmieniu, w którym Bach wykorzystał nietypowe instrumenty jak oboje d’amore i oboje da caccia, co dodaje utworowi niezwykłej barwy.

Wyłączać was będą z synagog – czy są jeszcze inne kantaty na niedzielę wniebowstąpienia?

Tekst kantaty, oparty na słowach Ewangelii według św. Jana, mówi o prześladowaniach, jakie spotkają chrześcijan, oraz o pocieszeniu, jakie niesie ze sobą wiara w ochronę Jezusa. W muzyce Bacha, pełnej emocjonalnego napięcia i głębokiej duchowości, odnajdujemy odzwierciedlenie tych słów. Kantata BWV 183 jest przykładem mistrzostwa Bacha w tworzeniu muzyki, która nie tylko porusza serca słuchaczy, ale również skłania do refleksji nad głębszym przesłaniem zawartym w tekstach biblijnych.

To dzieło, podobnie jak wiele innych kantat Bacha, pozostaje żywym świadectwem jego geniuszu muzycznego i jego zdolności do przekazywania uniwersalnych prawd za pomocą języka muzyki.

 

Tak, Johann Sebastian Bach skomponował również inną kantatę na niedzielę Exaudi, BWV 44 “Sie werden euch in den Bann tun”, która miała swoją premierę 21 maja 1724 roku. Podobnie jak BWV 183, ta kantata opiera się na ostrzeżeniu z Ewangelii według św. Jana, gdzie Jezus informuje swoich uczniów, że zostaną wykluczeni z synagogi. Obie kantaty, BWV 44 i BWV 183, są jedynymi znanymi dziełami Bacha napisanymi specjalnie na tę okoliczność liturgiczną.

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

mojeprofiloweFB Pamela foto

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie
83 / 100

twój komentarz