Friedrich Gulda - Pianista
Spis treści

Spis treści wpisu

Kategorie: Muzyka

Friedrich Gulda

Cześć! Dziękuję za zainteresowanie moją bazą wiedzy. Termin ten poświęcony jest Friedrichowi Guldzie, austriackiemu pianiście i kompozytorze, który łączył w swojej twórczości muzykę klasyczną i jazzową.

Friedrich Gulda urodził się w 1930 roku w Wiedniu. Już jako dziecko wykazywał talent muzyczny i zaczął uczyć się gry na fortepianie. W 1942 roku rozpoczął studia w Wiedeńskiej Akademii Muzycznej, gdzie kształcił się pod kierunkiem Bruno Seidlhofera i Josepha Marxa. W 1946 roku zdobył pierwszą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Genewie. Od tego czasu zaczął koncertować na całym świecie, zdobywając uznanie publiczności i krytyki.

Gulda był znany przede wszystkim jako wybitny interpretator Mozarta i Beethovena, ale grał także utwory Bacha, Schuberta, Chopina, Schumanna, Debussy’ego i Ravela. Nagrał wiele płyt z muzyką klasyczną, w tym kompletny cykl sonat Beethovena. Jego wykonania cechowały się biegłością techniczną, klarownością frazowania i improwizacyjną swobodą.

Friedrich Gulda, czy tylko muzyka poważna?

Ale Gulda nie ograniczał się tylko do muzyki klasycznej. Od lat 50. interesował się także jazzem i występował w klubach i na festiwalach jazzowych. Nawiązał współpracę z takimi muzykami jak Joe Zawinul, Chick Corea czy Herbie Hancock. Komponował także własne utwory jazzowe i eksperymentował z różnymi gatunkami i stylami muzycznymi.

Gulda był artystą niezależnym i kontrowersyjnym. Nie lubił konwenansów i ograniczeń narzucanych przez środowisko muzyczne. Często łamał stereotypy i zaskakiwał publiczność swoimi zachowaniami. Raz ogłosił swoją śmierć, by potem pojawić się na własnym pogrzebie. Innym razem zagrał koncert nago.

Gulda zmarł naprawdę w 2000 roku na atak serca. Pozostawił po sobie bogaty dorobek artystyczny i wielu podziwiających go słuchaczy. Był jednym z najbardziej oryginalnych i wszechstronnych pianistów XX wieku.

Friedrich Gulda był jednym z najwybitniejszych pianistów XX wieku, który łączył w swojej twórczości różne style i gatunki muzyczne. Jego uczniami byli m.in. Martha Argerich i Claudio Abbado

Friedrich Gulda – Ciekawostki 🙂

Friedrich Gulda był jednym z najbardziej wszechstronnych i kontrowersyjnych pianistów XX wieku. Oto kilka ciekawostek o jego życiu i twórczości:

 • Gulda zaczął grać na fortepianie w wieku trzech lat i już w wieku siedmiu lat występował publicznie. Jego nauczycielką była matka, która była pianistką i śpiewaczką operową.
 • Gulda był znany ze swojej miłości do jazzu i muzyki improwizowanej. W latach 50. i 60. często występował z jazzowymi muzykami takimi jak Dizzy Gillespie, Herbie Hancock czy Chick Corea. W 1966 roku nagrał album The Long Road to Freedom z Afro-American Spirituals, Work Songs and Ballads, na którym zaśpiewał m.in. We Shall Overcome.
 • Gulda był również kompozytorem i napisał wiele utworów na Fortepian
 • Gulda był znanym buntownikiem i prowokatorem. W 1969 roku ogłosił swoją śmierć artystyczną i zorganizował własny pogrzeb w Wiedniu, na którym zagrał Requiem Mozarta. Później pojawił się na scenie w stroju szkieletu i zagrał utwór swojego autorstwa pod tytułem Hymnus an das Leben (Hymn do życia).
 • Gulda był również zapalonym graczem w szachy i brał udział w wielu turniejach. W 1981 roku pokonał mistrza świata Anatolija Karpowa w symultanie na 10 szachownicach. Jego ulubionym otwarciem była obrona sycylijska.

Friedrich Gulda – dyskografia

 • Friedrich Gulda at Birdland (1956)
 • From Vienna with Jazz (1964)
 • Gulda Jazz (1964)
 • Ineffable Friedrich Gulda (1965)
 • Friedrich Gulda (1970)
 • Long Road to Freedom (1971)
 • Fata Morgana 1971)
 • Gegenwart (1976)

Dziękuję za uwagę i zapraszam do czytania kolejnych wpisów w moim leksykonie! A jeszcze jedno, zajrzyj też do pozycji opisującej wyjątkowy fantastyczny 20 Koncert fortepianowy Mozarta z wykonaniem Friedricha Guldy Dlaczego do opisu wybrałem naszego bohatera? Bo z wielu wykonań 20 Koncertu fortepianowego Wolfganga Amadeusza Mozarta wybrałem te zagrane przez Friedricha Guldę. Nagranie to jest jakby to moim laickim zdaniem określić? hmm,,, Naprawdę z Duszą…

Pozostałych pianistów możesz zobaczyć też tutaj

Źródło wiedzy: Wikipedia (Friedrich Gulda)

87 / 100
Obserwuj
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj

E-mail : *
* Twoje dane osobowe będą wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z tej witryny oraz do innych celów opisanych w naszej Polityka Prywatności. Niniejszym zgadzam się i wyrażam zgodę na politykę prywatności.

twój komentarz