Vesperae solennes de confessore - KV339 a room with a piano and a chair in it
Spis treści

Spis treści wpisu

Kategorie: Muzyka

Vesperae solennes de confessore – KV339

nieszpory uroczyste wyznawcy

Piękne melodie Pełne harmonii i radości z wiary

Podnosi nędzarza z prochu,
a dźwiga z gnoju ubogiego,
by go posadzić wśród książąt,
wśród książąt swojego ludu

śpiewa chór w Laudate pueri Dominum.

Vesperae solennes de confesore to utwór religijny, składający się z sześciu części. Mozart napisał go w 1780 roku na zamówienie arcybiskupa Colloredo, który był jego pracodawcą w Salzburgu. Utwór był przeznaczony na uroczystość świętego Ruperta, patrona miasta. Mozart wykorzystał w nim teksty z psalmów i Magnificat, czyli pieśni Maryi.

Utwór jest pełen pięknych melodii i harmonii, a także wyraża głęboką duchowość i radość z wiary. Szczególnie znana jest ostatnia część, Laudate Dominum, w której solistka sopranowa śpiewa z towarzyszeniem chóru i orkiestry. To prawdziwa perła muzyki sakralnej.

Jeśli chcesz posłuchać i obejrzeć Vesperae solennes de confesore Mozarta, to mam dla ciebie dobrą wiadomość. Na YouTube znajdziesz wiele nagrań tego utworu, wykonanych przez znakomitych artystów. Polecam ci szczególnie nagranie z 2014 roku, w którym wystąpiła słynna sopranistka Cecilia Bartoli. Jej głos jest niezwykle czysty i ekspresyjny, a jej interpretacja jest pełna emocji.

Zapraszam cię do odkrywania tego wspaniałego dzieła Mozarta. Jestem pewien, że zachwyci cię jego piękno i głębia. A może zainspiruje cię do poznania innych utworów tego genialnego kompozytora? Nie zwlekaj i daj się porwać muzyce klasycznej!

Zajrzyj też tutaj, na stronę mojej ulubionej orkiestry kameralnej Polski Chór Kameralny

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

mojeprofiloweFB Pamela foto

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie
77 / 100

twój komentarz