Walentynki - Man in Black Long-sleeved Shirt and Woman in Black Dress
Walentynki to dzień obchodzony 14 lutego, który jest tradycyjnie poświęcony miłości i romantyzmowi. Obchody Walentynek są popularne na całym świecie, szczególnie w krajach anglosaskich, ale również w Polsce.

Termin wiki: Walentynki

Walentynki

Walentynki to dzień obchodzony 14 lutego, który jest tradycyjnie poświęcony miłości i romantyzmowi. Obchody Walentynek są popularne na całym świecie, szczególnie w krajach anglosaskich, ale również w Polsce. W tym dniu zakochani wymieniają ze sobą prezenty, kartki, kwiaty i czekoladki, a także wyrażają swoje uczucia w inny sposób. Dzień ten jest nazwany na cześć świętego Walentego, który był patronem zakochanych i małżeństw. Choć istnieje wiele legend związanych z tym świętym, to nie wiadomo dokładnie, jak to się stało, że Walentynki stały się tak popularne.

Co jeszcze się dzieje w dniu Walentego, czyli 14 dnia lutego?

Oto kilka ważnych wydarzeń z historii, które miały miejsce tego dnia:

  1. 270 – Św. Walentyn, patron zakochanych, zmarł jako męczennik.
  2. 1779 – Kapitan James Cook odkrył Hawaje.
  3. 1849 – Włochy zatwierdziły swoją pierwszą konstytucję.
  4. 1929 – Powstało Stowarzyszenie Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN).
  5. 1989 – Ajatollah Ruhollah Chomejni wydał fatwę przeciwko brytyjskiemu pisarzowi Salmanowi Rushdie, który napisał powieść “Szatańskie wersety”.
  6. 2018 – W Parkland w stanie Floryda doszło do masakry w szkole, w której zginęło 17 osób, a 17 zostało rannych.
Walentynki (Wikipedia)

Walentynki (ang. Valentine’s Day) – coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest również tego dnia.

Walentynki
Ilustracja
Czerwone serce, będące symbolem walentynek
Dzień

14 lutego

Typ święta

międzynarodowe

Zwyczaje

wysyłanie kartek, życzeń, wierszy

Symbole

serce, Kupidyn (Amor)

Inne nazwy

Dzień zakochanych,
Dzień Świętego Walentego

Podobne święta

Noc Kupały, Dzień Kobiet, Dzień Mężczyzn

Zwyczajem w tym dniu jest wysyłanie listów zawierających wyznania miłosne (często pisane wierszem). Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami.