Emanuel Conegliano vel Lorenzo da Ponte
Spis treści

Spis treści wpisu

Portret Emanuela Conegliano podającego się jako Lorenzo Da Ponte któremu zostało zlecone napisanie libretta do najsłynniejszej opery W.A. Mozarta - Wesele Figara /www.piotrpaszkiewicz.comEmanuel Conegliano czyli ksiądz Lorenzo Da Ponte, propagator groźnych haseł rewolucyjnych, już w grudniu 1776 roku otrzymał zakaz nauczania. Głosił, że należy zniszczyć Kościół i społeczeństwo, utrzymywał również, że instytucje społeczne tak bardzo ograniczają swobodę człowieka, że będzie mu się żyło szczęśliwiej bez nich. W mieszkaniu księdza zjawili się więc policjanci z prawidłowo wystawionym nakazem aresztowania go.

Emanuel Conegliano vel Lorenzo da Ponte

Czujny ptaszek wyfrunął jednak z gniazdka i nie dał się złapać.

Istotnie, tego samego dnia Lorenzo  Da Ponte, z pochodzenia Żyd, który tak naprawdę nazywał się Emanuel Conegliano, przekroczył granicę austriacką, szukając za nią schronienia. Ten wielki kłamca wobec Przedwiecznego i niepoprawny uwodziciel, zdecydował się się na opuszczenie Wenecji, gdzie ze względu na popełnione tam oszustwa nie czuł się  bezpiecznie. Władze co prawda chciały go skazać na wygnanie za niemoralne zachowanie i życie w konkubinacie — czyny, za które usunięto go z seminarium w Treviso.

Wszystko to nie przeszkodziło zacnemu księdzu w osiągnięciu wysokiej kultury literackiej. Pilnie czytywał Dantego, Petrarkę i Tassa, miał się za znawcę poezji i sam układał wiersze, niewiele warte, ale napisane poprawnie. W najlepszych salonach improwizował sonety i króciutkie ody na dowolnie zadany temat.

Potrafił zakręcić w głowie niejednej damie, oczarowanej jego talentem, i żyć na jej koszt.

Da Ponte wierzył w swój talent pisarski. Szybko i na życzenie napisze wszystko, czego sobie zażyczą kompozytorzy oper.

I tak to nasz autor przedstawiony tu powyżej przez Christiana Jacq w biografii Wolfganga – Lorenzo Da Ponte skrzyżuje w przyszłości ścieżki z naszym Gottliebem Wolfgangiem i efektem skrzyżowania ścieżek zostało po Emanuelu wiekopomne dzieło. Tym dziełem pozostało napisane przez niego libretto do Wesela Figara.

Jeśli chcesz zobaczyć dzieła których autorem Lorenzo, odwiedź polski serwis mediów cyfrowych na karcie tegoż autora 🙂, przejrzyj też na stronie kategorię wpisów poświęconych Mozartowi.

84 / 100

twój komentarz