Urodzony w Polsce, profesor klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej w Hanowerze (Musikhochschule Hannover), uczeń Davida Ojstracha i Borisa Bielenkiego, otrzymał muzyczne wykształcenie w słynnym Konserwatorium Moskiewskim, gdzie studiował w latach 1967 - 1972.

Termin wiki: Adam Kostecki

Kategorie: Muzyka

Urodzony w Polsce, profesor klasy skrzypiec w Akademii Muzycznej w Hanowerze (Musikhochschule Hannover), uczeń Davida Ojstracha i Borisa Bielenkiego, otrzymał muzyczne wykształcenie w słynnym Konserwatorium Moskiewskim, gdzie studiował w latach 1967 – 1972.

Dalsze, ważne impulsy muzyczne i skrzypcowe otrzymał pracując na kursach skrzypcowych pod kierunkiem takich mistrzów światowej wiolinistyki jak Sir Yehudi Menuhin, Henryk Szeryng, Issac Stern i Nathan Milstein.

Już w czasie studiów zaczął działalność koncertowa jako solista i kameralista, która kontynuował po przesiedleniu się w 1972 roku do Niemiec, (m.in. z Rubimstein-Trio i Paganini – Duo).

Adam Kostecki jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów kameralnych i skrzypcowych jak m.in. Opole, Colmar i Genua

Między 1983-1989 współpracował z Polska Filharmonia Kameralna jako zastępca dyrektora artystycznego. W 1990 nastąpiło objecie kierownictwa artystycznego Kammerorchester Hannover Po wieloletniej działalności w czołowych orkiestrach niemieckich na stanowisku 1. koncertmistrza,

Adam Kostecki otrzymał w 1992 nominacje na profesora klasy skrzypiec w Musikhochschule Hannover (Akademia Muzyczna w Hanowerze), gdzie wykłada do dziś. Koncerty w Europie, Azji i obu Amerykach, liczne nagrania płytowe, kompaktowe, radiowe i telewizyjne (m.in. Telewizja Polska, Senado.Brazil)

jak również entuzjastyczne echo prasy:

“…Kostecki pokazał błyskotliwa grę…”

“…mistrzowski koncert… Adam Kostecki zachwycił”…

“…Fascynujące malarstwo dźwiękowe…”

“…Adam Kostecki i Zachar Bron … genialne wydarzenie…”

“…Porywająca gra Adama Kosteckiego…”

ugruntowały jego wysoko liczącą się pozycje jako solisty i kameralisty. Dyskografia Adama Kosteckiego obejmuje nagrania solowe i kameralne wszystkich epok muzycznych (nagrania w firmach fonograficznych Thorofon, Selene Records, Fox Records, LeChant du Monde, Leuenhagen/Paris).

Adam Kostecki uczestniczy od lat jako juror konkursów krajowych i międzynarodowych (m.in. Poznań, Hamburg, Hannover, Bonn, Nowosybirsk) oraz działa jako pedagog na licznych kursach muzycznych w Europie (m.in. Niemcy, Holandia, Francja, Hiszpania, Polska) obu Amerykach oraz na Dalekim Wschodzie (Korea, Japonia, Chiny/Szanghai 2005).

W 2000 zostały powołane do życia festiwale i kursy muzyczne Summer Music Academy, jak również Springtime Rydzyna, których kierownictwo artystyczne leży w rękach Adama Kosteckiego

(źródło materiały prasowe Adama Kosteckiego)