Magnifikat
Spis treści

Spis treści wpisu

Kategorie: Muzyka

Wtedy Maryja rzekła: «Wielbi dusza moja Pana, 47 i raduje się duch mój w Bogu, moim Zbawcy. 48 Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, 49 gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny. Święte jest Jego imię – 50 a swoje miłosierdzie na pokolenia i pokolenia [zachowuje] dla tych, co się Go boją. 51 On przejawia moc ramienia swego, rozprasza [ludzi] pyszniących się zamysłami serc swoich. 52 Strąca władców z tronu, a wywyższa pokornych. 53 Głodnych nasyca dobrami, a bogatych z niczym odprawia. 54 Ujął się za sługą swoim, Izraelem, pomny na miłosierdzie swoje – 55 jak przyobiecał naszym ojcom – na rzecz Abrahama i jego potomstwa na wieki».

Cześć, przyjacielu, przyjaciółko! Dziękuję, że zechciałeś/aś przeczytać mój blog o rodzajach twórczości i ich kategoriach. Dzisiaj chciałbym ci opowiedzieć o jednym z najpiękniejszych i najstarszych gatunków muzyki sakralnej – Magnifikacie. Czy wiesz, co to jest i kto komponował utwory tego rodzaju? Jeśli nie, to zapraszam do lektury!

Na początek przedstawię Ci 6 wybranych wersji gatunku wg różnych słynnych kompozytorów, a poniżej postaram się paroma słowami rozwinąć definicję magnifikatu.

Pieśni oparte na tekstach biblijnych

Fantastyczne Cudowne Chwile Gwarantowane Bliskie Spotkania z Panem Bogiem - Magnificat to Most

Magnifikat jest jednym z najczęściej śpiewanych kantyków w liturgii Kościoła katolickiego. Kantyki to pieśni oparte na tekstach biblijnych, które wyrażają uwielbienie Bogu lub Jego ludowi.

Magnifikat śpiewa się podczas nieszporów, czyli modlitwy wieczornej. Jest to czas, kiedy dziękujemy Bogu za miniony dzień i prosimy Go o błogosławieństwo na kolejny.

przykłady magnifikatów

Magnificat Jana Sebastiana Bacha
Magnificat Wolfganga Amadeusza Mozarta
Magnificat Antonio Vivaldiego
Magnificat Arvo Pärta
Magnificat Johna Ruttera
Magnificat Mikołaja Zieleńskiego

Magnifikat był też inspiracją dla wielu kompozytorów muzyki klasycznej, którzy tworzyli na jego podstawie piękne utwory chóralne lub solowe. Niektóre z nich są bardzo znane i cenione, np. Magnificat Jana Sebastiana Bacha, Wolfganga Amadeusa Mozarta czy Antonio Vivaldiego. Inne są mniej popularne, ale równie wartościowe, np. Magnificat Arvo Pärta, Johna Ruttera czy Zoltána Kodálya.

Magnifikat to więc nie tylko pieśń Maryi, ale też bogaty i różnorodny gatunek muzyki sakralnej, który od wieków zachwyca ludzi swoim pięknem i głębią.

Mam nadzieję, że ten wpis był dla ciebie ciekawy i pouczający. Jeśli masz jakieś pytania lub uwagi, to napisz mi w komentarzu. A jeśli podobał ci się mój blog, to zapraszam do subskrypcji i udostępniania go innym. Do następnego razu?! ❤️❤️❤️ 

Zapraszam Serdecznie

PpiotrR

Jeśli chcesz to zapraszam do działu gdzie prezentuję inne formy muzyczne

Polecam też oficjalną stronę Filharmonii Narodowej

84 / 100
Obserwuj
( 0 Obserwujących )
X

Obserwuj

E-mail : *
* Twoje dane osobowe będą wykorzystywane w celu ułatwienia korzystania z tej witryny oraz do innych celów opisanych w naszej Polityka Prywatności. Niniejszym zgadzam się i wyrażam zgodę na politykę prywatności.

twój komentarz