Święto Chrztu Polski - woman in grey t-shirt and black pants in water
Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Jest to święto nowe i nie ma jeszcze ustalonych tradycji jego obchodzenia.

Termin wiki: Święto Chrztu Polski – 14 kwietnia

Święto Chrztu Polski

Cześć! Witam cię na moim blogu poświęconym historii i kulturze Polski. Dzisiaj chciałbym opisać i przygotować obszerny artykuł na temat Święta Chrztu Polski, które obchodzimy 14 kwietnia każdego roku. To ważna data dla naszej tożsamości narodowej i religijnej, ponieważ upamiętnia moment, w którym nasz pierwszy historyczny władca Mieszko I przyjął chrzest w obrządku łacińskim i włączył nasz kraj do cywilizacji zachodniej.

Święto Chrztu Polski
Jan Matejko – Koronacja Pierwszego Króla

Święto Chrztu Polski jest stosunkowo nowym świętem państwowym, ustanowionym przez Sejm RP w 2019 roku. Jednak już wcześniej były podejmowane inicjatywy społeczne i kościelne, aby uczcić tę rocznicę. W 2016 roku obchodziliśmy Jubileusz 1050-lecia Chrztu Polski, który był okazją do refleksji nad rolą chrześcijaństwa w naszej historii i kulturze. Z tej okazji Ojciec Święty Franciszek wysłał specjalny list do Polaków, w którym napisał: „Chrzest jest źródłem nadziei dla każdego człowieka i dla całego ludu Bożego, który w Polsce ma swoje oblicze”.

Jedną z najbardziej znanych akcji związanych ze Świętem Chrztu Polski jest „Wywieś flagę”, organizowana przez Akcję Katolicką w Polsce i Fundację „Słowo”. Polega ona na tym, że 14 kwietnia zachęca się wszystkich Polaków do wywieszenia flagi narodowej na swoich domach, balkonach, oknach czy samochodach. Jest to sposób na pokazanie naszej dumy z bycia Polakami i chrześcijanami oraz naszej wdzięczności Bogu za dar wiary.

Święto Chrztu Polski to także okazja do pogłębiania naszej wiedzy o historii i kulturze naszego kraju. Na stronie internetowej Święto Chrztu można znaleźć wiele ciekawych materiałów edukacyjnych, takich jak scenariusze akademii, prezentacje multimedialne czy teksty programowe Rady Społecznej przy Arcybiskupie Poznańskim. Można tam również zapoznać się z wynikami ogólnopolskich konkursów na prezentację multimedialną „Chrzest Polski”, które odbywają się co roku i cieszą się dużym zainteresowaniem uczniów.

Święto Chrztu Polski w liczbach

Święto Chrztu Polski jest polskim świętem państwowym, obchodzonym 14 kwietnia każdego roku. Upamiętnia ono przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I i jego żonę Dobrawę, które uważa się za początek chrześcijaństwa i państwowości w Polsce. Data chrztu nie jest jednak pewna i różni się w zależności od źródeł historycznych. Najczęściej przyjmuje się rok 966, ale niektóre przekazy podają lata 960, 964, 965 lub 967.

Święto Chrztu Polski zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 2019 roku, na wniosek prezydenta Andrzeja Dudy. Jest to święto nowe i nie ma jeszcze ustalonych tradycji jego obchodzenia. W 2020 roku, ze względu na pandemię koronawirusa, święto zostało przeniesione na 16 czerwca i połączone z obchodami 40-lecia pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w 2019 roku w Polsce mieszkało około 38 milionów ludzi, z czego ponad 33 miliony (87%) deklarowało przynależność do Kościoła rzymskokatolickiego. W tym samym roku odbyło się ponad 360 tysięcy chrztów dzieci i ponad 8 tysięcy chrztów dorosłych. Średnia wieku osób ochrzczonych wynosiła około 1 rok dla dzieci i około 30 lat dla dorosłych.

Mam nadzieję, że ten artykuł przybliżył ci znaczenie Święta Chrztu Polski i zachęcił do jego świętowania. Jest to dzień, w którym możemy wyrazić naszą radość z bycia częścią wielkiej rodziny chrześcijańskiej i polskiej. Niech ten dzień będzie dla nas źródłem nadziei i inspiracji do budowania lepszego świata na wzór Ewangelii. Do zobaczenia w następnym wpisie!

Jeśli chcesz zobaczyć wpisy na temat innych świąt związanych z Chrześcijaństwem odwiedź te stronę