All By Myself - dlaczego brzmi jak 2 koncert Rachmaninowa
Spis treści

Spis treści wpisu

All By Myself Erica Carmena – dlaczego brzmi jak 2 koncert Rachmaninowa?

Jak to się stało, że Siergiej Rachmaninow długo po swojej śmierci został autorem piosenki do współczesnej ballady pop? Wyjaśnienie leży w ponadczasowej popularności jego II Koncertu fortepianowego…

Słynny amerykański piosenkarz i autor tekstów Eric Carmen w 1975 roku, “All By Myself”, zaskakująco wymienia nieoczekiwanego współpracownika wśród swoich autorów piosenek.

Z notatek na okładce wynika, że Siergiej Rachmaninow, znany z porywających kompozycji fortepianowych i arcydzieł symfonicznych, również zapuścił się w sferę power ballad.

Zwrot akcji? Rachmaninow zmarł ponad 30 lat przed wydaniem piosenki.

Carmen, pianista z klasycznym wykształceniem, skrupulatnie stworzył nowe solo, komponując po cztery takty na raz. Po około dwóch miesiącach poświęconych wysiłków zmontował pełne interludium fortepianowe, czekając na idealną piosenkę, która by mu towarzyszyła.

W trakcie pisania Carmen zanurzył się w melodiach II Koncertu fortepianowego Rachmaninowa. To właśnie podczas czarującego uścisku romantyzmu drugiej części zaświtało mu natchnienie.

Melodia stworzona przez Rachmaninowa przeplata się między fortepianem, fletem i klarnetem w jego koncercie fortepianowym, a później służy jako podstawowa melodia dla zwrotek “All By Myself” w interpretacji Carmen.

Wykorzystanie meandrującego tematu harmonicznego Rachmaninowa stanowiło wyzwanie dla Carmen, wymagając włączenia analogicznych progresji akordów do jego popowej melodii. Ten charakterystyczny element muzyczny, rzadki w piosenkach popowych, wymaga wiedzy biegłych autorów piosenek, takich jak Eric Carmen czy Siergiej Rachmaninow, aby odnieść sukces.

All By Myself – a tu zobaczcie Yuja Wang  jak gra oryginał na którym oparł się Eric Carmen – Rachmaninow, Koncert fortepianowy nr 2

Problem wynikał z faktu, że podczas gdy muzyka Rachmaninowa była w domenie publicznej w Stanach Zjednoczonych, co oznaczało, że nie podlegała już prawom autorskim, niekoniecznie było to prawdą w innych regionach świata.

Po debiucie albumu Carmen otrzymała wiadomość z majątku Rachmaninowa. Razem doszli do porozumienia: oprócz uznania Rachmaninowa za autora piosenek, spadkobiercy otrzymają 12-procentową część tantiem za piosenkę.

W ten sposób ceniony rosyjski kompozytor Siergiej Rachmaninow znalazł się w gronie autorów piosenek “power ballad” z list przebojów, a jedna z jego kompozycji znalazła się w repertuarze wykonawczym nikogo innego jak Celine Dion.

Popowa ballada Erica Carmena “All By Myself” z 1975 roku została zainspirowana drugim koncertem fortepianowym Rachmaninowa.

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

mojeprofiloweFB Pamela foto

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie
86 / 100
Nawigacja Serii<< O swych ulubionych dziełach Bacha – Muzycy krytycy dziennikarze New York TimesaKompozycja z 2 utworów Beethovena i Czajkowskiego >>
To jest część 7 z 10 w serii Muzyczne rekomendacje

twój komentarz