Frederic Chopin i Balet
Spis treści

Spis treści wpisu

Frederic Chopin i Balet

Wieczór Jerome’a Robbinsa

ParisFranceDance

Przecudowna choreografia Jerome Robbinsa
Gdy się na to patrzy robi się tak melancholijnie

Twórczość Jerome Robbinsa – choreografa spotkałem lata temu podczas wieczornej uczty kiedy to zaprezentowano w programie Mezzo Wieczór z Jerome Robbinsem w czasie którego wyemitowano Koncert wg Jego choreografii poświęcony muzyce Fryderyka Chopina. Układy wg reżyserii Jerome`a to bezwzględnie Perły tanecznych układów pod wspaniałą muzykę klasyczną romantycznych kompozytorów w tym przypadku Fryderyka Chopina.

Nocturne No. 15 in F Minor, Op. 55 No. 1
Sara Webb & Connor Walsh
Evgenia Obraztsova & Kirill Safin
Jerome Robbins - The Concert
Jerome Robbins - Choreograf

Chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o tym wyjątkowym choreografie Jeromie Robbinsie?

Jerome Robbins, urodzony jako Jerome Wilson Rabinowitz, był jednym z najbardziej wpływowych amerykańskich choreografów i reżyserów teatralnych XX wieku. Jego kariera rozciąga się na dziedziny baletu klasycznego, teatru, filmu i telewizji. Robbins zyskał sławę dzięki swojej umiejętności wykorzystywania współczesnych amerykańskich tematów w baletach oraz musicalach na Broadwayu i w Hollywood. Był laureatem pięciu nagród Tony i otrzymał dwie nagrody Akademii Filmowej, w tym Oscara za najlepszą reżyserię za “West Side Story” wraz z Robertem Wise’em. Jego prace charakteryzowały się innowacyjnością w ramach klasycznych ruchów tanecznych, a jego talent do uchwycenia esencji współczesnego amerykańskiego tańca za pomocą słownictwa baletu klasycznego był niezrównany.

Jerome Robbins – Biografia

Robbins urodził się w 1918 roku w Nowym Jorku w rodzinie imigrantów z Rosji. Studiował chemię na Uniwersytecie Nowojorskim, ale porzucił naukę po roku, aby całkowicie poświęcić się tańcu.

Szkolił się w różnych tradycjach tanecznych, występował z Gluck Sandor–Felicia Sorel Dance Center i tańczył w chórze kilku musicali na Broadwayu. W 1940 roku dołączył do Ballet Theater (obecnie American Ballet Theatre), gdzie szybko zaczął tańczyć ważne role, takie jak Petruszka.

W tym czasie on i jego rodzice zmienili nazwisko rodziny na Robbins. W 1944 roku Robbins stworzył swój pierwszy, spektakularnie udany balet “Fancy Free” z muzyką Leonarda Bernsteina, który przedstawiał trzech amerykańskich marynarzy na przepustce w Nowym Jorku podczas II wojny światowej.

Balet ten wykazał ostrą świadomość Robbinsa dla teatru i jego zdolność do uchwycenia istoty współczesnego amerykańskiego tańca przy użyciu słownictwa baletu klasycznego.

Później tego roku Robbins i Bernstein, we współpracy z tekstami Betty Comden i Adolpha Greena, rozwinęli “Fancy Free” w udany musical na Broadwayu pod tytułem “On the Town”.

Robbins kontynuował tworzenie baletów, takich jak “Interplay” (1945) i “Facsimile” (1946). W 1948 roku dołączył do nowo założonego New York City Ballet (NYCB) jako tancerz i choreograf, a rok później został jego zastępcą dyrektora artystycznego pod kierownictwem George’a Balanchine’a.

Robbins stworzył wiele ważnych baletów dla NYCB, z których niektóre z najwcześniejszych to “The Cage” (1951), “Afternoon of a Faun” (1953) i “The Concert” (1956). Te innowacyjne prace ukazują jego dar do uchwycenia esencji danej epoki poprzez mistrzostwo w stylach tańca ludowego i zrozumienie gestu.

83 / 100
Nawigacja Serii<< Ferme merveilleux infiniAfrykanka >>

twój komentarz