Wyszukiwarka treści na stronie Moje Quo Vadis
Znajdź wygodnie i szybko potrzebne Ci treści na tej stronie internetowej.

Wypróbuj te słowa: MozartBachKantataAriaSymfoniaKoncert fortepianowySeriaBeethovenHaydn

BWV 86
BWV 86

Termin wiki: BWV 86

Kategorie: Muzyka

BWV 86 – Wahrlich, wahrlich, ich sage euch

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam

Kantata BWV 86

Kantata nr 86 Jana Sebastiana Bacha, zatytułowana “Wahrlich, wahrlich, ich sage euch” (Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam), powstała w 1724 roku i została wykonana po raz pierwszy w kościele św. Tomasza w Lipsku. Jest to utwór religijny, skomponowany na cztery głosy i z towarzyszeniem instrumentów smyczkowych, instrumentów dętych oraz instrumentów klawiszowych.

Kantata ta składa się z sześciu części, opierających się na fragmentach tekstu biblijnego, poruszających różne tematy, takie jak wątpliwość wiarą, uczciwość, pokora i miłość.

Istnieje wiele nagranych wykonań tej kantaty, a z uwagi na jej piękno i popularność często jest ona wykonywana na koncertach w kościołach i salach koncertowych na całym świecie.

Oprócz szczegółów dotyczących powstania i wykonania kantaty, warto wspomnieć o historii związaną z tym dziełem. Według legendy, Bach napisał Kantatę nr 86 jako hołd dla swojego przyjaciela i złotnika, Johanna Otto Keysera, który podarował mu kielich do trunków. W jednym z fragmentów kantaty Bach zawarł słowa “Trinkt alle daraus” (pijcie wszyscy z niego), co może być nawiązaniem do tego wydarzenia.

We wszystkich opracowaniach posługuję się materiałami pochodzącymi z serwisu Kantaty Jana Sebastiana Bacha Po Polsku. Zapraszam do kategorii, którą obecnie będę rozwijał do wypełnienia wszystkich 200 opracowań Kantat kościelnych Jana Sebastiana Bacha wykorzystując audycje nagrane w II programie Polskiego Radia prof. Mirosława Perza.

Do opracowania tej kantaty skorzystałem z opracowania profesora Uniwersytetu Warszawskiego dr. hab. Szymona Paczkowskiego

200 Kantat
200 Kantat Jana Sebastiana Bacha

BWV 86 – opracowania, tłumaczenia…

Spis treści

Jestem PpiotrR

i polecam

Pozostałe miejsca

Na tej stronie

o mnie

Być jak Zawisza, Zadania wykonywać bez zbędnej zwłoki, Szanować czas, używać głowy i serca…

Przez ostatnie 8 lat (prawie 8 lat), byłem razem z demokratami by przyczyniać się do normalności w naszym kraju). Dziś kiedy Polska staje się znów częścią europejskiej rodziny państw demokratycznych, mogę powrócić do tego co kocham najbardziej czyli swoich muzycznych Pasji. By wreszcie móc pogłębiać swoją wiedzę o muzyce i dzielić się nią… 

Kategorie w Leksykonie

dodaj swój komentarz

Skip to content