Kontakt dla chętnych podziałać
- IdziIdzi to staropolskie imię męskie, które pochodzi od słowa “idzić”, czyli “iść”. Można je interpretować jako “ten, który idzie”, “ten, który podąża za swoim celem” lub “ten, który jest aktywny i energiczny”.
- IgaIga – to jedno z najpopularniejszych imion w Polsce, które ma starożytny rodowód. Według niektórych źródeł, pochodzi od łacińskiego słowa “ignis”, które oznacza ogień.
- IgnacyIgnacy pochodzi z łaciny i oznacza “ognisty”, “płonący”. Jest to imię bardzo stare, które wywodzi się od imienia rzymskiego boga ognia – Wulkana. Imię to było popularne wśród pierwszych chrześcijan, którzy uważali, że ogniem jest miłość Boga.
- IlonaIlona to piękne i eleganckie imię, które ma korzenie węgierskie i greckie. Znaczy ono “promień słońca”, “światło” lub “piękno”
- ImitacjaImitacja – forma muzyczna oparta na fakturze polifonicznej. Jest utworem wielogłosowym, w którym poszczególne głosy imitują się na wzajem. Najbardziej znanymi formami imitacyjnymi są kanon i fuga.
- IntermezzoIntermezzo – w średniowieczu część dramatu liturgicznego np. pasji, muzyczne przejście pomiędzy poszczególnymi scenami. Stanowi wstawkę muzyczno- dramatyczna, o charakterze komicznym, wykonywaną w przerwach między aktami opery zwanej opera seria, w XVII w. we Włoszech.
- IV Koncert na róg KV 495IV Koncert na róg Es-dur KV 495 – Koncert na róg i orkiestrę skomponowany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta, ukończony w 1786. Zadedykowany Jozephowi Leutgebowi (przyjacielowi Mozarta, handlarzowi serami i grającemu na rogu), ostatni koncert na ten instrument napisany przez Mozarta.