Kontakt dla chętnych podziałać
- kanconaPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- Kantata BWV 83Kantata BWV 83 – Erfreute Zeit im neuen Bunde (Radosny czas w nowym przymierzu), to kantata kościelna napisana przez Jana Sebastiana Bacha
- kantyczkaPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- kantykPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- kantylenaPieśń, utwór wokalny do tekstu lirycznego. Pieśń jest najpowszechniejszą formą muz., pojawiającą się od starożytności do czasów współczesnych. Z uwagi na rodzaj środków wykonawczych rozróżnia się dwa rodzaje pieśni: solową i chóralną.
- kapelaMuzyka – Jeden z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była(…) Czytaj więcej
- kapłankaKsienia to rzeczownik o trzech znaczeniach w języku polskim
- KaprysKaprys – w muzyce renesansu, żywa improwizowana kompozycja instrumentalna oparta na zasadzie kontrapunktu. Nazwy często używane zamiennie to: toccata, ricercar, lub kancona. (rycerski poemat liryczny pisany oktawą; kontrapunktowa forma świeckiej muzyki wokalnej)
- kawałekMuzyka – Jeden z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była(…) Czytaj więcej
- Klasycy wiedeńscyKlasycy wiedeńscy – trzech kompozytorów: Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart oraz Ludwig van Beethoven. Ich muzyka zaliczana jest stylistycznie do klasycyzmu (1750–1820)
- KołysankaKołysanka – krótka piosenka śpiewana a cappella używana w celu usypiania dzieci. Zwykle występuje w metrum 6/8, co daje wrażenie kołysania. Zakończona łagodnym diminuendo połączonym z ritardando. Do muzyki poważnej zaadaptowana w okresie romantyzmu jako miniatura fortepianowa.
- kompozycjaMuzyka – Jeden z przejawów ludzkiej kultury. Można przyjąć, że muzyka od zawsze towarzyszyła człowiekowi w pracy, zabawie, odpoczynku oraz w obrzędach, najpewniej również od początku łączona była z tańcem i słowem. Z początku muzyka służyła celom praktycznym – pomagała w pracy zespołowej, była(…) Czytaj więcej
- Koncert na fagot i orkiestrę KV 191Części Koncertu: 1-Allegro | 2-Andante ma adagio | 3-Rondo: Tempo di Menuetto – I część jest wstępem w formie sonatowej. Andante ma adagio tchnie spokojem i liryzmem. Część III to rondo w tanecznym tempie menueta.
- Koncert obojowy KV 285dKoncert obojowy C-dur (KV 285d) − koncert na obój i orkiestrę, skomponowany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta wiosną lub latem 1777 dla oboisty Giuseppe Ferlendis’a (1755-1802) z Bergamo.
- KontrabasKontrabas, najniższy strojem i największy instrument muz. z grupy chordofonów smyczkowych (chordofony), z pudłem rezonans. w górnej części wydłużonym i przechodzącym bezpośrednio w krótką szyjkę zakończoną ślimakiem, z szerokimi boczkami i płaską płytą dolną, załamaną daszkowato ku górze,(…) Czytaj więcej
- KsieniaKsienia to rzeczownik o trzech znaczeniach w języku polskim
- księżnaKsienia to rzeczownik o trzech znaczeniach w języku polskim
- KV 313 – I Koncert fletowyKV 313 – I Koncert fletowy w tonacji G-dur – na flet i orkiestrę, skomponowany przez Wolfganga Amadeusza Mozarta w 1778. Pierwsze dzieło Mozarta w tym gatunku.
- KV 466 – Koncert nr 20 d-mollKV 466 – Koncert nr 20 d-moll – Cześć, drodzy czytelnicy! Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moją pasją do jednego z najpiękniejszych i najbardziej dramatycznych utworów w historii muzyki – Koncertu nr 20 d-moll Mozarta.