17 kwietnia
17 kwietnia to data, która zapisała się w historii wielu krajów i ludzi. W tym dniu miały miejsce wydarzenia, które zmieniły bieg historii, wpłynęły na losy narodów i kształtowały kulturę. W tym artykule przedstawię kilka z nich, które uważam za najciekawsze i najważniejsze.

Termin wiki: 17 kwietnia

17 kwietnia

Wydarzyło się 17 kwietnia

17 kwietnia 1526 roku – Zygmunt Stary łamie Gdańsk

W tym dniu król Polski Zygmunt Stary stłumił antykatolicki bunt w Gdańsku, który wybuchł na tle religijnym i społecznym. Przeciwko katolickiemu patrycjatowi miasta wystąpili protestanci, którzy domagali się większej swobody wyznania i obalenia władzy oligarchicznej. Gdańsk był wówczas wolnym miastem, które cieszyło się szerokimi przywilejami nadanymi przez Kazimierza Jagiellończyka za pomoc w wojnie trzynastoletniej z Zakonem Krzyżackim. Miasto było bogate i rozwijało się pod wpływem niemieckiej kultury i luteranizmu. Wojska królewskie wkroczyły do miasta i krwawo stłumiły bunt, uwięziły wielu uczestników, a 14 najważniejszych przywódców Zygmunt kazał ściąć. Była to próba przywrócenia porządku i jedności religijnej w Rzeczypospolitej.

17 kwietnia 1534 roku – Thomas More w Tower

W tym dniu jeden z najwybitniejszych umysłów renesansu, Thomas More, trafił do londyńskiego Tower. Był to skutek jego sprzeciwu wobec polityki Henryka VIII, który chciał się rozwieść z Katarzyną Aragońską i ożenić z Anną Boleyn. Ponieważ papież Klemens VII odmówił mu zgody na rozwód, Henryk VIII zerwał z Rzymem i ustanowił Kościół Anglii, którego sam został głową. Thomas More, który był kanclerzem królewskim i gorliwym katolikiem, nie chciał uznać tego aktu i przysiąc na wierność nowemu kościołowi. Za to został uwięziony, osądzony i skazany na śmierć przez ścięcie. Jego ostatnie słowa brzmiały: “Umieram jako dobry sługa króla, ale przede wszystkim sługa Boga”. W 1886 roku został ogłoszony świętym Kościoła katolickiego.

17 kwietnia 1961 roku – Inwazja w Zatoce Świń

W tym dniu rozpoczęła się nieudana próba obalenia Fidela Castro przez wspieranych przez CIA kubańskich emigrantów. Około 1400 bojowników Brygady 2506 wylądowało w Zatoce Świń na południowym wybrzeżu Kuby, licząc na poparcie ludności i powstanie antykomunistyczne. Jednak plan się nie powiódł – Castro był przygotowany na atak i szybko zebrał swoje siły zbrojne i milicje. Inwazja została odparta w ciągu trzech dni, a większość napastników została zabita lub pojmana. Była to wielka porażka dla administracji Johna F. Kennedy’ego, która próbowała ukryć swój udział w operacji. Była to także wielka propaganda dla Castro

Jeśli chcesz zobaczyć pozostałe inne daty kliknij tutaj.

Zapraszam do polubienia mojego fanpage na Fejsbuku