Termin wiki: Włodek Pawlik Trio

Kategorie: Muzyka

Włodek Pawlik – leader, piano

Paweł Pańta – bass
Cezary Konrad – drums
Włodek Pawlik Trio to zespół, który otrzymał nagrodę Grammy wraz z Randym Breckerem i Filharmonią Kaliską za album „Night in Calisia” w 2014 roku.
Włodek Pawlik swoje pierwsze trio założył w 1986 roku w Hamburgu współpracując z wieloma znanymi europejskimi kontrabasistami m.in.ze Szwedem Lucasem Lindholmem, Szwajcarem Hansem Hartmannem, w końcu ze znakomitym polskim jazzmanem Zbigniewem Wegehauptem.
Do perkusistów współpracujących na przełomie lat 80’ i 90’ należeli m.in. Dirk Achim Dhonau, Peter Jankowski, Bogdan Ślusarski i wreszcie Cezary Konrad.
W 1997 r. wydany został podwójny album „Standards Live”, który jest unikalną rejestracją dwóch koncertów, jakie odbyły się w słynnym warszawskim klubie jazzowym „AKWARIUM”. Płyta ze standardami w wykonaniu Włodek Pawlik Trio zyskała miano wydarzenia muzycznego w Polsce i za granicą, czego dobitnym przykładem było zaproszenie grupy na jeden z największych festiwali jazzowych na świecie North Sea Jazz Festival w Hadze w 1998 roku. Zespół został tam przyjęty owacją na stojąco, grając w „prime time” po grupach Brada Mehldau’a i Melgrew Millera.
W roku 2002 Zbyszka Wegehaupta zastąpił na kontrabasie jego utalentowany uczeń Paweł Pańta. Wizytówką muzyczną zespołu w nowym składzie był album „ANHELLI” który ukazał się na przełomie 2005 i 2006 roku. Premiera koncertowa projektu miała miejsce w Sali Kongresowej w Warszawie w ramach międzynarodowego JVC JAZZ FESTVAL 2005. Entuzjastyczne przyjęcie publiczności i znakomite recenzje były świetnym wstępem do wydania albumu, który uzyskał miano „Złotej Płyty”, otrzymał nagrodę TVP KULTURA za największe jazzowe wydarzenie w Polsce i był nominowany do nagrody „Fryderyk”. Muzyka z tej wyjątkowej płyty skomponowanej przez Włodka Pawlika i inspirowanej poematem mistycznym Juliusza Słowackiego zyskała szerokie grono fanów w całej Europie. Włodek Pawlik Trio otrzymuje zaproszenia na polskie i międzynarodowe festiwale z ofertami wykonania tego repertuaru.
Zespół występował m.in. na European Jazz Festival w Atenach, czy International Jazz Festival w Warnie (Bulgaria), Brasov Jazz Festival (Rumunia) i wielu innych na Węgrzech, Niemczech czy Ukrainie.
Lecz Włodek Pawlik Trio, to również sekcja rytmiczna, której kunszt można usłyszeć na nagraniach kompozycji Pawlika do nagrodzonego m.in. za muzykę do filmu „Rewers”, jak również w projektach związanych z poezją: m.in. Pawlik/Iwaszkiewicz „Struny na Ziemi” (Lora Szafran, Marek Bałata – vocal; Robert Więckiewicz – recytacje) czy Pawlik/Czechowicz” Wieczorem” (Dorota Miśkiewicz, Kuba Badach i inni).
Niesamowitą synergię muzyczną jaką osiągnęli między sobą Pawlik, Pańta i Konrad można też usłyszeć na najbardziej znanych albumach Włodka, czyli „Jazz Suite Tykocin „Nostalgic Journey” z Randym Breckerem i Filharmonią Podlaską pod dyr. Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego i przede wszystkim na albumie „Night in Calisia”, uznanym przez Grammy Award Academy za „Najlepszy Album Jazzowy” w kategorii „Duży Zespół Jazzowy” w styczniu 2014 roku. Oba te albumy są wydane w USA przez Summit Rec.

Więcej informacji:
www.wlodekpawlik.com