3 maja 2023
Magnifikat

Magnifikat

Magnifikat to łacińska nazwa pieśni Maryi, którą wypowiedziała podczas spotkania ze swoją krewną Elżbietą, gdy ta była w ciąży z Janem Chrzcicielem. Pieśń ta jest zapisana w Ewangelii św. Łukasza (1, 46-55) i jest pełna radości i dziękczynienia Bogu za Jego wielkie dzieła. Magnifikat znaczy po polsku "Wielbi dusza moja Pana" i tak zaczyna się ta pieśń w języku łacińskim.
27 marca 2023

Alikwoty

Alikwoty [łac. aliquot kilka], tony harmoniczne, tony składowe, przytony, sinusoidalne tony składowe dźwięku słyszalnego o drganiu okresowym.
13 marca 2023

Legenda

Legenda – forma muzyczna, instrumentalna lub wokalna miniatura, często w formie ballady. Utwór programowy opowiadający baśń, legendę lub mit.
13 marca 2023

Kołysanka

Kołysanka – krótka piosenka śpiewana a cappella używana w celu usypiania dzieci. Zwykle występuje w metrum 6/8, co daje wrażenie kołysania. Zakończona łagodnym diminuendo połączonym z ritardando. Do muzyki poważnej zaadaptowana w okresie romantyzmu jako miniatura fortepianowa.
13 marca 2023

Kaprys

Kaprys – w muzyce renesansu, żywa improwizowana kompozycja instrumentalna oparta na zasadzie kontrapunktu. Nazwy często używane zamiennie to: toccata, ricercar, lub kancona. (rycerski poemat liryczny pisany oktawą; kontrapunktowa forma świeckiej muzyki wokalnej)
13 marca 2023

Intermezzo

Intermezzo – w średniowieczu część dramatu liturgicznego np. pasji, muzyczne przejście pomiędzy poszczególnymi scenami. Stanowi wstawkę muzyczno- dramatyczna, o charakterze komicznym, wykonywaną w przerwach między aktami opery zwanej opera seria, w XVII w. we Włoszech.
13 marca 2023
Humoreska - Woman in Black Long Sleeve Shirt Playing Piano

Humoreska

Humoreska– forma muzyczna. miniatura, najczęściej fortepianowa często wokalno-instrumentalna o radosnej, humorystycznej treści. Pierwszym, który użył terminu humoreska był Robert Schumann w 1839 w swej tytule swej miniatury op. 20. Najbardziej znanym twórcą humoresek był Antoni Dworzak, który pisał je jako parodystyczne pieśni z użyciem tekstów stylizowanych na dziecięce strofy.
13 marca 2023
Fantazja a grassy field with trees in the background

Fantazja

Fantazja – w baroku rodzaj swobodnej imitacji. W muzyce romantycznej – forma muzyczna bez zdecydowanego kształtu. Utwór programowy o treści fantazyjnej.
13 marca 2023
Etiuda - Back view of black and white crowd of unrecognizable protesting people walking on street with banners during anti racism demonstration

Etiuda

Etiuda– forma muzyczna, zwykle na solowy instrument. Początkowo etiuda była formą wyłącznie dydaktyczną, przeznaczoną dla uczniów w celu ćwiczeń aspektów technicznych instrumentu. Z czasem stała się samodzielną formą skierowaną na techniczną złożoność, wymagającą od instrumentalisty brawury wykonawczej oraz wirtuozerskich umiejętności.
13 marca 2023
Elegia - sad, lonely, depressed

Elegia

5. Elegia– forma muzyczna, miniatura wokalna lub instrumentalna o melancholijnym i nostalgicznym charakterze. Często jest utworem tematycznym wyrażającym smutek po utracie bliskiej, lub ogólnie znanej i cenionej osoby. Elegia nie posiada stałej formy; znana jest też pod nazwą „lament”.