Okres Trójcy Przenajświętszej

30 listopada 2023
BWV 55

BWV 55

BWV 55 to kantata Jana Sebastiana Bacha do której z wielką radością zapraszam do jej wysłuchania. Jej oryginalny tytuł to "Ich armer Mensch, ich Sündenknecht", a w tłumaczeniu Armina Teske /Grzeszny ja człek i boleściwy/ która jest prawdziwym arcydziełem muzyki barokowej.
27 listopada 2023
BWV 38 - ilustracja obrazka wyróżniającego wpisu na blogu ppiotrr.pl

BWV 38 – Z głębokiej nędzy w grzechu mym

BWV 038 - Z głębokiego utrapienia wołam do Ciebie na 21 niedzielę po Trójcy Świętej. Skomponowana na sopran, alt i tenor, zespół wokalny, puzon I–IV, obój I+II, fagot, smyczki i continuo
22 października 2023
BWV 49 - Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem / ilustracja do wpisu na blogu PpiotrR.pl

BWV 49 – Chodzę i szukam z tęsknym pragnieniem

BWV 49 kantata „Ich geh und suche mit Verlangen” (BWV 49) została napisana przez Bacha jesienią roku 1726 na 20. niedzielę po Trójcy Św. Składa się z sześciu części: sonaty na organy i orkiestrę, arii na sopran i bas z akompaniamentem organów, recytatywu na bas z akompaniamentem smyczków, arii na sopran z akompaniamentem orkiestry, recytatywu na sopran i bas z akompaniamentem organów i chorału na chór i orkiestrę.
15 października 2023
BWV 5 - Ach, gdzie uciec mam. Ilustracja do hasła leksykalnego o kantatach J.S. Bacha w serwisie PpiotrR.pl

BWV 5 – Gdzie się schronić mam

BWV 5 Kantata to jedno z moich ulubionych dzieł Jana Sebastiana Bacha moi drodzy czytelnicy! Dzisiaj chciałbym podzielić się z wami moimi przemyśleniami na jej temat. Jej tytuł tłumaczy się "Dokąd ucieknę" i potem w tekście Johanna Heermanna gdzie znajdę schronienie. Librecista ten utwór oparł na biblijnym tekście z Ewangelii św. Mateusza 9,1-8, w którym Jezus uzdrawia paralityka słowami: "Wstań, weź nosze i chodź!". Jakie znaczenie ma to zdanie dla nas, współczesnych ludzi?
5 października 2023
BWV 96 - Pan Chrystus, jedyny Syn Boży

BWV 96 – Pan Chrystus, jedyny Syn Boży

BWV 96 - Kantata Herr Christ, der einge Gottessohn (Pan Chrystus - jedyny Syn Boży), na osiemnastą niedzielę po Trójcy Świętej. Skomponowana na opran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, puzon, flauto piccolo, flet poprzeczny, obój I+II, fagot, smyczki i continuo
22 września 2023
BWV 8 - Kiedy dzień zgonu mojego?

BWV 8

BWV 8 "Liebster Gott, wenn werd ich sterben". To dzieło, które porusza głębokie kwestie życia i śmierci, a jednocześnie niesie ze sobą nadzieję i pocieszenie. Kantata ta została skomponowana w 1724 roku na szesnastą niedzielę po Trójcy Świętej, a jej tekst oparty jest na ewangelii według św. Łukasza, w której Jezus mówi o tym, jak przygotować się na przyjście Syna Człowieczego.
21 września 2023
BWV 51 - Okładka wpisu opracowania kantaty J.S Bacha

BWV 51

BWV 51 /Jauchzet Gott in allen Landen - Bóg chwalon po całej ziemi!/, kantata Jana Sebastiana Bacha przeznaczona na piętnastą niedzielę po Trójcy Świętej, skomponowana na sopran, trąbkę, smyczki i basso continuo.
10 września 2023
BWV 17 - Kto poświęca wdzięczność, chwali mnie - okładka wpisu

BWV 17

BWV 17 Kto dziękuje, chwali mnie, na XIV Niedzielę po Trójcy Świętej na sopran, alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, smyczki i basso continuo. Prawykonanie - 22 września 1726, Lipsk
3 września 2023
BWV 33 - Sam dla Ciebie, Panie Jezu Chryste / okładka wpisu

BWV 33

BWV 33 - Kantata Miłości Allein zu Dir, Herr Jesu Christ (Sam dla Ciebie, Panie Jezu Chryste), na trzynastą niedzielę po Trójcy Świętej, skomponowaną na alt, tenor i bas, zespół wokalny, obój I+II, fagot, smyczki i continuo.